29.10.2024.

Obraćanje guvernera Jorgovanke Tabaković na 24. Beogradskom ekonomskom forumu


24. BEOGRADSKI EKONOMSKI FORUM
(29–30. oktobar 2024)

Pre formalnog dela, želim svima da čestitam ulazak Srbije u red zemalja koje su posebno važne na svetskoj investicionoj mapi!

Čestitam građanima Srbije investicioni rejting, koji nam zasluženo i odavno pripada!

Poštovani gospodine Comokose, uvaženi domaćini, učesnici Beogradskog ekonomskog foruma,

Zadovoljstvo mi je da vas pozdravim u svoje ime i u ime Narodne banke Srbije. Počeću temom iz jedne knjige jer verujem da odražava vreme u kojem živimo i radimo. Pozdravite se sa svetom koji ste poznavali – danas živimo neko novo vreme. Kompleksnost sadašnjeg momenta čini to što su uslovi u kojima radimo jedni od ekonomski najizazovnijih u istoriji, ali i tehnološki najnaprednijih! Uz to, već duže vreme svedoci smo rastućih žarišta, a to su velike društvene podele u najrazvijenijim zemljama. Jezikom diplomatije to definišemo kao nikada veću polarizaciju društva. Nekontrolisano širenje društvenih mreža tome snažno doprinosi. „Uvek svi znaju za nesreću i zlo, samo dobro ostaje skriveno”, govorio je Meša Selimović.

A lako je deliti savete, ustati i držati propovedi, samouvereno pričati o teoriji. Lako je mahati svojim moralnim ubeđenjima, pozivati se na nemoć... Dok mi imamo obavezu da iznalazimo nove izvore rasta, pojedinci šire strah protiv njih. Davno je rečeno da se ljudi mogu podeliti u dve grupe: one koji idu napred i nešto postižu, i one koji idu iza njih i kritikuju.

Da, zdrava naučna i društvena sumnja da preispitujemo uvek je dobrodošla, i zbog toga smo tu. Međutim, sumnja kojom dovodimo u pitanje rast i razvoj nema ni društveno ni ekonomsko utemeljenje.
Dame i gospodo,

Globalni uslovi u prethodnih gotovo pola decenije pojačano su potencirali izbor između stabilnosti cena, privrednog rasta i finansijske stabilnosti. U Srbiji smo inflaciju vratili u ciljane okvire, očuvali smo finansijsku stabilnost zemlje, kao i privredni rast, koji se vraća na visoke pretpandemijske stope!

  • Inflacija je prošle godine prepolovljena, a od maja ove godine ponovo je u granicama našeg ciljanog koridora od 3 ± 1,5%.
  • Očuvali smo i stabilnost finansijskog sektora uz pokazatelj problematičnih kredita na najnižem nivou od 2,7%.
  • Dinarska štednja, s rekordnim nivoima od preko 170 milijardi dinara, gotovo deset puta je viša nego 2012. godine.
  • Beležimo i nove rekorde u prilivu stranih direktnih investicija od 4,6 milijardi evra prošle godine, a sva je prilika da ćemo imati novu rekordnu godinu.

Ipak, duže od decenije prva asocijacija na Narodnu banku Srbije jeste relativna stabilnost kursa dinara prema evru, kao jedan od ključnih stubova za izvesnost poslovanja i investiciono i potrošačko poverenje. Navikli smo se na tu stabilnost, koja je lako počela da se podrazumeva jer svima donosi dobro!

  • Dinar je prošle godine ojačao prema evru za 0,1%, a za toliko je ojačao i ove godine.
  • Devizne rezerve su na rekordnom nivou od 28,3 milijarde evra na kraju septembra, čime su više nego dva i po puta veće nego 2012. godine.
  • Sve investicione odluke, pa i odluku o investiranju u zlato, donosimo uz detaljnu analizu tekućih i očekivanih kretanja na tržištu, i iz ugla celokupnih deviznih rezervi.
  • Danas zlatne rezerve Srbije iznose 47,3 tone, u vrednosti od 3,7 milijardi evra i sa učešćem od 13% u ukupnim deviznim rezervama. Njihova vrednost je danas preko pet puta viša od njihove vrednosti s kraja 2012. godine.
  • Pre deset godina domaće kompanije su imale neto gubitak od preko 130 milijardi dinara, dok prošle godine beleže rekordan neto dobitak od 972 milijarde dinara!
  • Svi ovi rezultati uveli su nas i zvanično u grupu zemalja investicionog rejtinga!

Za naredni period, projekcije Narodne banke Srbije ukazuju na sledeće:

  • Inflacija će nastaviti da se kreće u granicama cilja do kraja ove godine, kao i u naredne dve godine;
  • Projektujemo dalje ubrzanje rasta bruto domaćeg proizvoda na raspon između 4% i 5% u naredne dve godine;
  • Procenjujemo i da će strane direktne investicije nastaviti da pokrivaju deficit tekućeg računa platnog bilansa, doprinoseći da eksterna pozicija Srbije ostane u održivoj zoni.

Dakle, postoje svi razlozi za realni optimizam jer ovakvi uslovi olakšavaju donošenje odluka na dug rok koje su važne i za prosperitet i za inkluzivnost.

Radimo intenzivno i na priključenju području SEPA – Jedinstvenom području za plaćanje u evrima. Srbija je jedina država u regionu koja je razvila tehničku infrastrukturu za instant plaćanja – naš IPS NBS platni sistem, u kojem se već primenjuju standardi za finansijske poruke kao u području SEPA. Priključenje tom području omogućiće niže troškove plaćanja između Evropske unije i ekonomija Zapadnog Balkana, što će značiti jeftinije transakcije i za građane, i za privredu.

Dame i gospodo,

Uprkos rastućem protekcionizmu na globalnoj sceni, jasno je da se dostignuća globalizacije ne mogu poništiti. Ona je nepovratan proces i sve dobro što je donela mora se pametno koristiti, naravno, uz jačanje svoje samodovoljnosti. Ta dva se međusobno ne poništavaju.

U ime Narodne banke Srbije mogu da obećam:

  • da ćemo nastaviti da radimo u opštem interesu,
  • da relativna stabilnost kursa nema alternativu,
  • i da u Srbiji neće biti negativnih kamatnih stopa, jer ne želim niti ću ikada moći da prihvatim da novac ne obavlja jednu od svojih osnovnih uloga – da zarađuje putem štednje i koncepta ukamaćivanja.

Podsetiću i na ocene pojedinih ekonomista da su „negativne kamatne stope znak očaja centralnih banaka, a ne rešenje ekonomskih problema” i da su „opasan eksperiment s nepoznatim posledicama”. Mislim da je to, u ovim neizvesnim vremenima, ključ za trajanje. Nastavićemo da budemo podrška svima koji imaju svest o značaju stabilnosti, koja je u interesu svakog od nas, ali i borac tamo gde se kreiraju pukotine koje urušavaju sistem. Ja ću se uvek boriti protiv loših pojava, i boriću se za ljude.

I na kraju, hoću da ponovim nešto što se često zaboravlja ili se podrazumeva. Stabilnost nije datost! Sir je besplatan samo u mišolovci. Ni mir ne sme da se podrazumeva. Mi ne možemo da utičemo na velike države po pitanju polarizacije, ali možemo da podržimo naše razvojne šanse.

Zbog toga od Narodne banke Srbije očekujte da nastavi da predvodi brojne inovacije, ali nikad po cenu stabilnosti sistema!

Još jednom čestitam građanima Srbije investicioni rejting, koji nam zasluženo i odavno pripada, i želim vam uspešan 24. Beogradski ekonomski forum!

Dr Jorgovanka Tabaković, guverner