29.10.2024.

Обраћање гувернера Јоргованке Табаковић на 24. Београдском економском форуму


24. БЕОГРАДСКИ ЕКОНОМСКИ ФОРУМ
(29–30. октобар 2024)

Пре формалног дела, желим свима да честитам улазак Србије у ред земаља које су посебно важне на светској инвестиционој мапи!

Честитам грађанима Србије инвестициони рејтинг, који нам заслужено и одавно припада!

Поштовани господине Цомокосе, уважени домаћини, учесници Београдског економског форума,

Задовољство ми је да вас поздравим у своје име и у име Народне банке Србије. Почећу темом из једне књиге јер верујем да одражава време у којем живимо и радимо. Поздравите се са светом који сте познавали – данас живимо неко ново време. Комплексност садашњег момента чини то што су услови у којима радимо једни од економски најизазовнијих у историји, али и технолошки најнапреднијих! Уз то, већ дуже време сведоци смо растућих жаришта, а то су велике друштвене поделе у најразвијенијим земљама. Језиком дипломатије то дефинишемо као никада већу поларизацију друштва. Неконтролисано ширење друштвених мрежа томе снажно доприноси. „Увек сви знају за несрећу и зло, само добро остаје скривено”, говорио је Меша Селимовић.

А лако је делити савете, устати и држати проповеди, самоуверено причати о теорији. Лако је махати својим моралним убеђењима, позивати се на немоћ... Док ми имамо обавезу да изналазимо нове изворе раста, појединци шире страх против њих. Давно је речено да се људи могу поделити у две групе: оне који иду напред и нешто постижу, и оне који иду иза њих и критикују.

Да, здрава научна и друштвена сумња да преиспитујемо увек је добродошла, и због тога смо ту. Међутим, сумња којом доводимо у питање раст и развој нема ни друштвено ни економско утемељење.
Даме и господо,

Глобални услови у претходних готово пола деценије појачано су потенцирали избор између стабилности цена, привредног раста и финансијске стабилности. У Србији смо инфлацију вратили у циљане оквире, очували смо финансијску стабилност земље, као и привредни раст, који се враћа на високе претпандемијске стопе!

  • Инфлација је прошле године преполовљена, а од маја ове године поново је у границама нашег циљаног коридора од 3 ± 1,5%.
  • Очували смо и стабилност финансијског сектора уз показатељ проблематичних кредита на најнижем нивоу од 2,7%.
  • Динарска штедња, с рекордним нивоима од преко 170 милијарди динара, готово десет пута је виша него 2012. године.
  • Бележимо и нове рекорде у приливу страних директних инвестиција од 4,6 милијарди евра прошле године, а сва је прилика да ћемо имати нову рекордну годину.

Ипак, дуже од деценије прва асоцијација на Народну банку Србије јесте релативна стабилност курса динара према евру, као један од кључних стубова за извесност пословања и инвестиционо и потрошачко поверење. Навикли смо се на ту стабилност, која је лако почела да се подразумева јер свима доноси добро!

  • Динар је прошле године ојачао према евру за 0,1%, а за толико је ојачао и ове године.
  • Девизне резерве су на рекордном нивоу од 28,3 милијарде евра на крају септембра, чиме су више него два и по пута веће него 2012. године.
  • Све инвестиционе одлуке, па и одлуку о инвестирању у злато, доносимо уз детаљну анализу текућих и очекиваних кретања на тржишту, и из угла целокупних девизних резерви.
  • Данас златне резерве Србије износе 47,3 тонe, у вредности од 3,7 милијарди евра и са учешћем од 13% у укупним девизним резервама. Њихова вредност је данас преко пет пута виша од њихове вредности с краја 2012. године.
  • Пре десет година домаће компаније су имале нето губитак од преко 130 милијарди динара, док прошле године бележе рекордан нето добитак од 972 милијарде динара!
  • Сви ови резултати увели су нас и званично у групу земаља инвестиционог рејтинга!

За наредни период, пројекције Народне банке Србије указују на следеће:

  • Инфлација ће наставити да се креће у границама циља до краја ове године, као и у наредне две године;
  • Пројектујемо даље убрзање раста бруто домаћег производа на распон између 4% и 5% у наредне две године;
  • Процењујемо и да ће стране директне инвестиције наставити да покривају дефицит текућег рачуна платног биланса, доприносећи да екстерна позиција Србије остане у одрживој зони.

Дакле, постоје сви разлози за реални оптимизам јер овакви услови олакшавају доношење одлука на дуг рок које су важне и за просперитет и за инклузивност.

Радимо интензивно и на прикључењу подручју SEPA – Јединственом подручју за плаћање у еврима. Србија је једина држава у региону која је развила техничку инфраструктуру за инстант плаћања – наш IPS НБС платни систем, у којем се већ примењују стандарди за финансијске поруке као у подручју SEPA. Прикључење том подручју омогућиће ниже трошкове плаћања између Европске уније и економија Западног Балкана, што ће значити јефтиније трансакције и за грађане, и за привреду.

Даме и господо,

Упркос растућем протекционизму на глобалној сцени, јасно је да се достигнућа глобализације не могу поништити. Она је неповратан процес и све добро што је донела мора се паметно користити, наравно, уз јачање своје самодовољности. Та два се међусобно не поништавају.

У име Народне банке Србије могу да обећам:

  • да ћемо наставити да радимо у општем интересу,
  • да релативна стабилност курса нема алтернативу,
  • и да у Србији неће бити негативних каматних стопа, јер не желим нити ћу икада моћи да прихватим да новац не обавља једну од својих основних улога – да зарађује путем штедње и концепта укамаћивања.

Подсетићу и на оцене појединих економиста да су „негативне каматне стопе знак очаја централних банака, а не решење економских проблема” и да су „опасан експеримент с непознатим последицама”. Мислим да је то, у овим неизвесним временима, кључ за трајање. Наставићемо да будемо подршка свима који имају свест о значају стабилности, која је у интересу сваког од нас, али и борац тамо где се креирају пукотине које урушавају систем. Ја ћу се увек борити против лоших појава, и борићу се за људе.

И на крају, хоћу да поновим нешто што се често заборавља или се подразумева. Стабилност није датост! Сир је бесплатан само у мишоловци. Ни мир не сме да се подразумева. Ми не можемо да утичемо на велике државе по питању поларизације, али можемо да подржимо наше развојне шансе.

Због тога од Народне банке Србије очекујте да настави да предводи бројне иновације, али никад по цену стабилности система!

Још једном честитам грађанима Србије инвестициони рејтинг, који нам заслужено и одавно припада, и желим вам успешан 24. Београдски економски форум!

Др Јоргованка Табаковић, гувернер