09.08.2024.
Rejting agencija Fitch u svom najnovijem izveštaju za Srbiju povećala je izglede (outlook) za dobijanje rejtinga investicionog ranga sa stabilnih na pozitivne, uz zadržavanje rejtinga na nivou BB+.
Ova ocena Fitch-a dolazi nakon što je u aprilu ove godine rejting agencija Standard & Poor’s povećala izglede Srbije za povećanje kreditnog rejtinga. Time se Srbija, prema oceni dve od tri najuticajnije svetske rejting agencije, našla na pola koraka od istorijskog uspeha – dobijanja investicionog ranga kreditnog rejtinga, što će Srbiju i sa stanovišta agencija za kreditni rejting svrstati u grupu zemalja s visokom izvesnošću ulaganja, a što tržišni učesnici već godinama prepoznaju.
Odluka o poboljšanju izgleda za povećanje kreditnog rejtinga Srbije doneta je, prema navodima rejting agencije, na osnovu otpornosti koju je domaća ekonomija pokazala u turbulentnom periodu prethodnih godina, tokom kojih je očuvana snažna eksterna pozicija i opadajuća putanja javnog duga, uz investicioni ciklus koji bi trebalo da podrži ubrzanje privrednog rasta u kratkom i srednjem roku.
„Posebno sam ponosna na činjenicu koju navodi agencija Fitch da se zahvaljujući snažnom privrednom rastu i stabilnosti deviznog kursa očekuje da u periodu od 2018. do 2026. godine gotovo udvostručimo vrednost bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika, što je jasan pokazatelj povećanja životnog standarda građana i cilj kome težimo svi mi nosioci ekonomske politike”, istakla je guverner Jorgovanka Tabaković, komentarišući odluku agencije.
Ovakvu odluku agencija Fitch obrazlaže posebno ističući:
JAKI IZGLEDI PRIVREDNOG RASTA PODRŽANI INVESTICIONIM CIKLUSOM
Agencija Fitch navodi da su izgledi za privredni rast snažni i da su podržani investicionim ciklusom u čijoj su osnovi brojni projekti povezani s programom „Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027”. U tekućoj godini agencija očekuje rast bruto domaćeg proizvoda od 3,8%, a u srednjem roku ubrzanje tog rasta iznad trenda koji je ocenjen na nivou od 4%, kao rezultat visokih investicija. Podsticaj ubrzanju privrednog rasta očekuje se i od privatne potrošnje, na koju će nastaviti pozitivno da se odražava snažno tržište rada.
INFLACIJA U CILjANOM KORIDORU NARODNE BANKE SRBIJE
U izveštaju se ističe i da se inflacija u maju vratila u granice cilja od 3 ± 1,5%, a da je u junu dodatno usporila – na 3,8%, kao rezultat pooštrenih monetarnih uslova, nižih cena hrane i uvozne inflacije i visoke baze kod cena energenata. U narednom periodu se očekuje nastavak usporavanja inflacije s projektovanog prosečnog nivoa u ovoj godini od 4,4% na 3,6% u 2025. i 3,2% u 2026. godini. Konstatuje se da je to konzistentno s početkom postepenog smanjenja referentne kamatne stope za ukupno 50 baznih poena u junu i julu ove godine, a koje je, zahvaljujući efikasnim delovanju monetarne transmisije, počelo da se preliva i na tržište novca i kredita.
ODRŽIVA EKSTERNA POZICIJA SRBIJE UZ NASTAVAK VISOKOG PRILIVA STRANIH DIREKTNIH INVESTICIJA
Kada je reč o eksternoj poziciji Srbije, agencija ističe nastavak njenog jačanja kao rezultat više nego pune pokrivenosti deficita tekućeg računa platnog bilansa neto prilivom stranih direktnih investicija. I pored očekivanog ubrzanja investicionog ciklusa, a time i uvoza, agencija ocenjuje da će deficit tekućeg računa platnog bilansa i dalje biti u potpunosti pokriven neto prilivom po osnovu stranih direktnih, kao i portfolio investicija, što će obezbediti i povećanje deviznih rezervi, koje su, kako navode, od početka godine znatno povećane, u velikoj meri zahvaljujući intervencijama Narodne banke Srbije kupovinom deviza.
NASTAVAK OPADAJUĆE PUTANjE UČEŠĆA JAVNOG DUGA U BRUTO DOMAĆEM PROIZVODU
Što se tiče fiskalnih kretanja, agencija pozitivno ocenjuje nastavak opadajuće putanje učešća javnog duga u bruto domaćem proizvodu, uprkos nešto višem deficitu budžeta, čija je revizija rezultat povećanja kapitalnih investicija.
ZDRAV I STABILAN FINANSIJSKI SEKTOR
U izveštaju se navodi i da je finansijski sektor ostao zdrav i stabilan, visoko kapitalizovan, likvidan i profitabilan, uz očuvanje učešća problematičnih potraživanja u ukupnim na nivou od oko 3%, i da može da podrži kreditnu aktivnost koja se oporavlja kao rezultat veće tražnje i ublaženih kreditnih standarda.
Kada je reč o faktorima koji bi mogli da doprinesu povećanju kreditnog rejtinga u narednom periodu agencija Fitch navodi nastavak održivog i snažnog rasta bruto domaćeg proizvoda, koji bi trebalo da obezbedi konvergenciju dohodaka ka zemljama s višim rejtingom. Takođe, povećanju kreditnog rejtinga na investicioni nivo doprinela bi i snažnija fiskalna pozicija, tj. niži deficit budžeta i brže smanjenje javnog duga.
Kabinet guvernera