26.01.2016.

Blic - u vezi sa štednjom u švajcarskim francima

Pitanja: Zašto u bankama više ne postoji mogućnost oročene štednje u švajcarcima? Građani u bankama, naime,  dobijaju informaciju da više nisu dozvoljena oročenja u švajcarskoj valuti, kao i da je dozvoljena samo nova štednja po viđenju u švajacarskoj valuti, ali za građane koji već u banci imaju štednju u toj valuti. Praktično građani koji do sada nisu štedeli u švajcarskoj valuti, to sada i ne mogu. Zašto je NBS donela ovakvo pravilo i šta se time želi postići. Takođe koliko iznosi štednja građana u švajcarskoj valuti u bankama u Srbiji?

Odgovor NBS:  Ukupna devizna štednja u švajcarskim francima kod banaka na kraju 2015. godine je iznosila 344,5 miliona švajcarskih franaka (preračunato u evre – 318,7 miliona evra) i bila je veća za 28 miliona franaka u odnosu na kraj 2014. godine.

Prema propisima koji uređuju devizno poslovanje, nema ograničenja za otvaranje deviznih računa u švajcarskim francima, kao ni za štednju u toj valuti (oročenu ili po viđenju).
 
Prema propisima koji regulišu poslovanje banaka, banka može saglasno svojoj  poslovnoj politici da odlučuje o tome da li će primati pojedine valute, kao i da preduzima mere radi smanjenja depozita u nekoj od valuta, imajući u vidu globalne tržišne uslove, koji su trenutno u vezi sa švajcarskim francima takvi da se na depozite u ovoj valuti, saglasno odluci švajcarske centralne banke, primenjuje negativna kamatna stopa, i to u značajnijem procentu nego na depozite položene u evru.

Podsećamo da je Narodna banka Srbije nekoliko puta u prethodnom periodu izražavala svoj negativni stav o pitanju uvođenja negativnih kamatnih stopa na depozite klijenata, a sve radi očuvanja dobrog poslovnog odnosa s klijentima i dugoročnog instituta depozitnih odnosa.
 
Budući da te mere nije donela Narodna banka Srbije, već ih donose banke u skladu sa svojom poslovnom politikom, mere mogu da variraju od banke do banke, pa bi bilo uputno za druge informacije dodatno se obratiti Udruženju banaka Srbije ili konkretno bankama.

Kabinet guvernera