26.01.2016.

Блиц - у вези са штедњом у швајцарским францима

Питања: Зашто у банкама више не постоји могућност орочене штедње у швајцарцима? Грађани у банкама, наиме,  добијају информацију да више нису дозвољена орочења у швајцарској валути, као и да је дозвољена само нова штедња по виђењу у швајацарској валути, али за грађане који већ у банци имају штедњу у тој валути. Практично грађани који до сада нису штедели у швајцарској валути, то сада и не могу. Зашто је НБС донела овакво правило и шта се тиме жели постићи. Такође колико износи штедња грађана у швајцарској валути у банкама у Србији?

Одговор НБС:  Укупна девизна штедња у швајцарским францима код банака на крају 2015. године је износила 344,5 милиона швајцарских франака (прерачунато у евре – 318,7 милиона евра) и била је већа за 28 милиона франака у односу на крај 2014. године.

Према прописима који уређују девизно пословање, нема ограничења за отварање девизних рачуна у швајцарским францима, као ни за штедњу у тој валути (орочену или по виђењу).
 
Према прописима који регулишу пословање банака, банка може сагласно својој  пословној политици да одлучује о томе да ли ће примати поједине валуте, као и да предузима мере ради смањења депозита у некој од валута, имајући у виду глобалне тржишне услове, који су тренутно у вези са швајцарским францима такви да се на депозите у овој валути, сагласно одлуци швајцарске централне банке, примењује негативна каматна стопа, и то у значајнијем проценту него на депозите положене у евру.

Подсећамо да је Народна банка Србије неколико пута у претходном периоду изражавала свој негативни став о питању увођења негативних каматних стопа на депозите клијената, а све ради очувања доброг пословног односа с клијентима и дугорочног института депозитних односа.
 
Будући да те мере није донела Народна банка Србије, већ их доносе банке у складу са својом пословном политиком, мере могу да варирају од банке до банке, па би било упутно за друге информације додатно се обратити Удружењу банака Србије или конкретно банкама.

Кабинет гувернера