Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
24.07.2013.
Povodom učestalih napisa u medijima da je razlika između kurseva koje banke primenjuju i zvaničnog srednjeg kursa najčešće 10%, a zbog naše obaveze da informišemo građane i širu javnost, ukazujemo da zvanični podaci ne potvrđuju takve navode.
Banke svakodnevno dostavljaju Narodnoj banci Srbije svoje kursne liste koje sadrže kupovne i prodajne kurseve koje banke, na određeni datum, primenjuju za transakcije u stranoj valuti sa svojim klijentima. Narodna banka Srbije svakodnevno prati i analizira podatke banaka, između ostalog, i pomenute kupovne i prodajne kurseve. Podaci ukazuju da su tokom jula u slučaju evra, valute kojom se najviše trguje na našem tržištu, prosečni kupovni i prodajni kursevi za devize odstupali od zvaničnog srednjeg kursa koji objavljuje Narodna banka Srbije za najviše 2,1%. To je daleko niže od 10%, koliko se navodi u napisima pojedinih medija. Retki slučajevi nešto viših odstupanja kupovnih i prodajnih kurseva banaka od srednjeg kursa Narodne banke Srbije javljaju se samo za transakcije u valutama koje imaju malu zastupljenost na našem tržištu, zbog čega su i troškovi zaključivanja tih transakcija viši, pa banke za njih određuju nepovoljnije kurseve.
Slično, navodi iz medija o kursevima koje banke obračunavaju prilikom kupoprodaje efektivnog stranog novca, koje Narodna banka Srbije svakodnevno dobija od banaka i objavljuje na internet sajtu, takođe nisu potvrđeni. Podaci banaka ukazuju da su prosečni kupovni i prodajni kursevi u menjačkim poslovima banaka sa evrom tokom jula odstupali od zvaničnog srednjeg kursa koji objavljuje Narodna banka za najviše 2,1%. Što se tiče kurseva za efektivu u menjačnicama, rasponi su znatno manji, odnosno kursevi po kojima građani menjaju stranu valutu su najčešće znatno povoljniji od kurseva u regionu.
Kabinet guvernera