Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
24.07.2013.
Поводом учесталих написа у медијима да је разлика између курсева које банке примењују и званичног средњег курса најчешће 10%, а због наше обавезе да информишемо грађане и ширу јавност, указујемо да званични подаци не потврђују такве наводе.
Банке свакодневно достављају Народној банци Србије своје курсне листе које садрже куповне и продајне курсеве које банке, на одређени датум, примењују за трансакције у страној валути са својим клијентима. Народна банка Србијe свакодневно прати и анализира податке банака, између осталог, и поменуте куповне и продајне курсеве. Подаци указују да су током јула у случају евра, валуте којом се највише тргује на нашем тржишту, просечни куповни и продајни курсеви за девизе одступали од званичног средњег курса који објављује Народна банка Србије за највише 2,1%. То је далеко ниже од 10%, колико се наводи у написима појединих медија. Ретки случајеви нешто виших одступања куповних и продајних курсева банака од средњег курса Народне банке Србије јављају се само за трансакције у валутама које имају малу заступљеност на нашем тржишту, због чега су и трошкови закључивања тих трансакција виши, па банке за њих одређују неповољније курсеве.
Слично, наводи из медија о курсевима које банке обрачунавају приликом купопродаје ефективног страног новца, које Народна банка Србије свакодневно добија од банака и објављује на интернет сајту, такође нису потврђени. Подаци банака указују да су просечни куповни и продајни курсеви у мењачким пословима банака са евром током јула одступали од званичног средњег курса који објављује Народна банка за највише 2,1%. Што се тиче курсева за ефективу у мењачницама, распони су знатно мањи, односно курсеви по којима грађани мењају страну валуту су најчешће знатно повољнији од курсева у региону.
Кабинет гувернера