18.03.2011.

Evropska centralna banka najavljuje program saradnje s Narodnom bankom Srbije koji se finansira iz sredstava Evropske unije

Evropska centralna banka predstavila je danas javnosti program saradnje s Narodnom bankom Srbije koji se finansira iz sredstava Evropske unije. Cilj programa je pružanje pomoći Narodnoj banci Srbije u primeni standarda Evropske unije u oblasti centralnobankarskog poslovanja. Evropska unija je za realizaciju programa izdvojila dva i po miliona evra iz sredstava predpristupne pomoći (IPA).

Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije, Gertruda Tumpel-Gugerel, član Izvršnog odbora Evropske centralne banke, i ambasador Vensan Dežer, šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, potpisali su u Beogradu Ppotokol o saradnji. Sva tri zvaničnika pozdravila su program kao korak dalje u jačanju saradnje između centralnih banaka, koja ima za cilj unapređenje monetarne i finansijske stabilnosti, kao i jačanje veza između Evropske unije i Republike Srbije.

Program, koji predstavlja nastavak analize potreba sprovedene u periodu 2008–2009, obuhvata 11 različitih oblasti saradnje: 1) nadzor poslovanja finansijskog sektora; 2) usaglašavanje propisa; 3) liberalizacija tokova kapitala; 4) upravljanje deviznim rezervama; 5) monetarne  operacije; 6) zaštita korisnika finansijskih usluga; 7) evropske integracije; 8) ekonomske analize i istraživanja; 9) statistika; 10) platni sistem; i 11) finansijska stabilnost. Program će biti okončan u januaru 2013. godine.

U sprovođenje programa biće uključeni eksperti iz Evropske centralne banke i velikog broja nacionalnih centralnih banaka koje su članice Evropskog sistema centralnih banaka (Belgija, Bugarska, Češka Republika, Nemačka, Estonija, Irska, Grčka, Španija, Francuska, Kipar, Luksemburg, Mađarska, Holandija, Austrija, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovenija, Slovačka, Finska i Velika Britanija). Koordinator Evropske centralne banke će tokom realizacije programa boraviti u Beogradu.

Cilj programa je pružanje pomoći Narodnoj banci Srbije u pripremi strategija, internih smernica i ekonomskih modela kako bi svoje poslovanje usaglasila sa standardima centralnih banaka Evropske unije, kao i zakona u koje je inkorporiran regulatorni okvir Evropske unije. Zaposleni u Narodnoj banci će stručna znanja i veštine steći putem obuke i studijskih poseta institucijama država članica Evropske unije. Uspešna realizacija programa omogućiće Narodnoj banci da bude spremnija za priključivanje Evropskom sistemu centralnih banaka u trenutku kada Republika Srbija ispuni uslove za članstvo u Evropskoj uniji.

 

Kabinet guvernera