18/03/2011

Европска централна банка најављује програм сарадње с Народном банком Србије који се финансира из средстава Европске уније

Европска централна банка представила је данас јавности програм сарадње с Народном банком Србије који се финансира из средстава Европске уније. Циљ програма је пружање помоћи Народној банци Србије у примени стандарда Европске уније у области централнобанкарског пословања. Европска унија је за реализацију програма издвојила два и по милиона евра из средстава предприступне помоћи (IPA).

Дејан Шошкић, гувернер Народне банке Србије, Гертруда Тумпел-Гугерел, члан Извршног одбора Европске централне банке, и амбасадор Венсан Дежер, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији, потписали су у Београду Пpотокол о сарадњи. Сва три званичника поздравила су програм као корак даље у јачању сарадње између централних банака, која има за циљ унапређење монетарне и финансијске стабилности, као и јачање веза између Европске уније и Републике Србије.

Програм, који представља наставак анализе потреба спроведене у периоду 2008–2009, обухвата 11 различитих области сарадње: 1) надзор пословања финансијског сектора; 2) усаглашавање прописа; 3) либерализација токова капитала; 4) управљање девизним резервама; 5) монетарнe  операције; 6) заштита корисника финансијских услуга; 7) европске интеграције; 8) економске анализе и истраживања; 9) статистика; 10) платни систем; и 11) финансијска стабилност. Програм ће бити окончан у јануару 2013. године.

У спровођење програма биће укључени експерти из Европске централне банке и великог броја националних централних банака које су чланице Европског система централних банака (Белгија, Бугарска, Чешка Република, Немачка, Естонија, Ирска, Грчка, Шпанија, Француска, Кипар, Луксембург, Мађарска, Холандија, Аустрија, Пољска, Португал, Румунија, Словенија, Словачка, Финска и Велика Британија). Координатор Европске централне банке ће током реализације програма боравити у Београду.

Циљ програма је пружање помоћи Народној банци Србије у припреми стратегија, интерних смерница и економских модела како би своје пословање усагласила са стандардима централних банака Европске уније, као и закона у које је инкорпориран регулаторни оквир Европске уније. Запослени у Народној банци ће стручна знања и вештине стећи путем обуке и студијских посета институцијама држава чланица Европске уније. Успешна реализација програма омогућиће Народној банци да буде спремнија за прикључивање Европском систему централних банака у тренутку када Република Србија испуни услове за чланство у Европској унији.

 

Кабинет гувернера