Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
12.11.2024.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, međugodišnja inflacija je u oktobru blago ubrzala u odnosu na septembar i iznosila je 4,5%. Na to je pre svega uticao rast cena povrća, koji je zbog suše bio veći od očekivanog.
Na mesečnom nivou, potrošačke cene u oktobru povećane su za 0,6%, po osnovu rasta cena hrane, energenata, kao i cena unutar bazne inflacije.
U okviru cena hrane, najznačajniji doprinos mesečnoj inflaciji potekao je od pomenutog rasta cena povrća (5,2%). Nasuprot tome, snižene su cene voća i svežeg mesa. Posmatrano na međugodišnjem nivou, rast cena hrane iznosio je 4,4%.
Mesečnom rastu cena energenata u oktobru, osim blagog poskupljenja naftnih derivata (0,5%), doprinela je i korekcija cena grejanja (5,2%). U odnosu na oktobar prošle godine, cene energenata su u proseku gotovo nepromenjene.
Mesečni rast cena u okviru bazne inflacije opredelili su sezonski uobičajen rast cena obuće i odeće i rast cena pojedinih usluga (stanarine, usluge obrazovanja i ugostiteljske usluge). Na međugodišnjem nivou, bazna inflacija je u oktobru neznatno ubrzala i iznosila je 5,5%.
Prema proceni Narodne banke Srbije, međugodišnja inflacija će i u narednom periodu nastaviti kretanje u granicama cilja (3,0 ± 1,5%). Tome će pre svega doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i inflaciona očekivanja.
O faktorima koji su uticali na kretanje inflacije i očekivanjima Narodne banke Srbije za naredni period detaljnije će biti reči na prezentaciji Izveštaja o inflaciji, koja će se održati 13. novembra 2024. godine.
Kabinet guvernera