12/11/2024

Кретање инфлације у октобру

Према подацима Републичког завода за статистику, међугодишња инфлација је у октобру благо убрзала у односу на септембар и износила је 4,5%. На то је пре свега утицао раст цена поврћа, који је због суше био већи од очекиваног.

На месечном нивоу, потрошачке цене у октобру повећане су за 0,6%, по основу раста цена хране, енергената, као и цена унутар базне инфлације.

У оквиру цена хране, најзначајнији допринос месечној инфлацији потекао је од поменутог раста цена поврћа (5,2%). Насупрот томе, снижене су цене воћа и свежег меса. Посматрано на међугодишњем нивоу, раст цена хране износио је 4,4%.

Месечном расту цена енергената у октобру, осим благог поскупљења нафтних деривата (0,5%), допринела је и корекција цена грејања (5,2%). У односу на октобар прошле године, цене енергената су у просеку готово непромењене.

Месечни раст цена у оквиру базне инфлације определили су сезонски уобичајен раст цена обуће и одеће и раст цена појединих услуга (станарине, услуге образовања и угоститељске услуге). На међугодишњем нивоу, базна инфлација је у октобру незнатно убрзала и износила је 5,5%.

Према процени Народне банке Србије, међугодишња инфлација ће и у наредном периоду наставити кретање у границама циља (3,0 ± 1,5%). Томе ће пре свега допринети и даље рестриктивни монетарни услови, нижа увозна инфлација и инфлациона очекивања.

О факторима који су утицали на кретање инфлације и очекивањима Народне банке Србије за наредни период детаљније ће бити речи на презентацији Извештаја о инфлацији, која ће се одржати 13. новембра 2024. године.

Кабинет гувернера