28.08.2024.

Autorski tekst guvernera Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković „Dinarska štednja vraća veru u dinar” objavljen u dnevnom listu Kurir 28. avgusta

Važno je podsetiti se: ono što je jezik za jedan narod, to je domaća valuta u ekonomiji jednog naroda. Srećna sam što naši građani pokazuju da veruju u sopstvenu valutu – dinarska štednja raste, i to značajno brže od devizne štednje.

Štednja u dinarima je u poslednjih 12 godina povećana više od devet puta i prema poslednjim raspoloživim podacima iznosi rekordnih 165,9 milijardi dinara.

Znatan rast štednje u dinarima u protekloj godini dana, gotovo za 50%, rezultat je sve bolje makroekonomske situacije, koja omogućava očuvanje i rast prihoda građana iz kojih je moguće štedeti.

Činjenica da raste i dinarska štednja na duže rokove za mene je jedna vrsta priznanja koja govori o vraćanju poverenja u naš dinar. Uprkos nasleđu iz prošlosti – hiperinflaciji i stalnom slabljenju domaće valute, uspeli smo da vratimo veru naših građana u dinar, u stabilnost domaćeg finansijskog sistema i ekonomsku stabilnost zemlje.

Moram da ukažem na to da, ukupno gledano, i dalje dominira devizna štednja i sa iznosom od 15 milijardi evra čini nešto iznad 91% ukupne štednje, pri čemu se taj procenat znatno smanjuje poslednjih godina – 2012. iznosila je preko 98% ukupne štednje.

Kao guverner i kao neko ko svoju zemlju voli iznad svega, svakako bih želela da se građani u većoj meri odlučuju za štednju u dinarima. Uveli smo praksu redovnog objavljivanja analize isplativosti dinarske i devizne štednje iz različitih uglova. Svaka do sada urađena analiza upućivala je na zaključak da je dinarska štednja bila isplativija od devizne štednje i u kratkom, i u dugom roku.

Pored boljih makroekonomskih pokazatelja i očuvane stabilnosti, više kamatne stope na dinarsku štednju nego na štednju u evrima, kao i to što se prihod od kamata na dinarsku štednju ne oporezuje, dok se prihod od kamate na deviznu štednju oporezuje po stopi od 15%, doprinose većoj isplativosti i atraktivnosti štednje u domaćoj valuti.

Ono što je važno istaći jeste da je štednja građana sigurna, a odluka svakog od nas o tome gde će uložiti svoj novac i da li će štedeti jeste lična. Narodna banka Srbije nastaviće da obezbeđivanjem sigurnosti štednje, kao i objavom analiza o isplativosti štednje, pomaže građanima pri donošenju takvih odluka.

Kabinet guvernera