28.08.2024.

Ауторски текст гувернера Народне банке Србије Јоргованке Табаковић „Динарска штедња враћа веру у динар” објављен у дневном листу Курир 28. августа

Важно је подсетити се: оно што је језик за један народ, то је домаћа валута у економији једног народа. Срећна сам што наши грађани показују да верују у сопствену валуту – динарска штедња расте, и то значајно брже од девизне штедње.

Штедња у динарима је у последњих 12 година повећана више од девет пута и према последњим расположивим подацима износи рекордних 165,9 милијарди динара.

Знатан раст штедње у динарима у протеклој години дана, готово за 50%, резултат је све боље макроекономске ситуације, која омогућава очување и раст прихода грађана из којих је могуће штедети.

Чињеница да расте и динарска штедња на дуже рокове за мене је једна врста признања која говори о враћању поверења у наш динар. Упркос наслеђу из прошлости – хиперинфлацији и сталном слабљењу домаће валуте, успели смо да вратимо веру наших грађана у динар, у стабилност домаћег финансијског система и економску стабилност земље.

Морам да укажем на то да, укупно гледано, и даље доминира девизна штедња и са износом од 15 милијарди евра чини нешто изнад 91% укупне штедње, при чему се тај проценат знатно смањује последњих година – 2012. износила је преко 98% укупне штедње.

Као гувернер и као неко ко своју земљу воли изнад свега, свакако бих желела да се грађани у већој мери одлучују за штедњу у динарима. Увели смо праксу редовног објављивања анализе исплативости динарске и девизне штедње из различитих углова. Свака до сада урађена анализа упућивала је на закључак да је динарска штедња била исплативија од девизне штедње и у кратком, и у дугом року.

Поред бољих макроекономских показатеља и очуване стабилности, више каматне стопе на динарску штедњу него на штедњу у еврима, као и то што се приход од камата на динарску штедњу не опорезује, док се приход од камате на девизну штедњу опорезује по стопи од 15%, доприносе већој исплативости и атрактивности штедње у домаћој валути.

Оно што је важно истаћи јесте да је штедња грађана сигурна, а одлука сваког од нас о томе где ће уложити свој новац и да ли ће штедети јесте лична. Народна банка Србије наставиће да обезбеђивањем сигурности штедње, као и објавом анализа о исплативости штедње, помаже грађанима при доношењу таквих одлука.

Кабинет гувернера