Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
22.02.2022.
Pitanja: Da li državljani RS mogu da otvaraju i poseduju račune u inostranstvu i pod kojim uslovima? Ukoliko državljanin Srbije ima račun u inostranstvu, koje su njegove obaveze prema Narodnoj banci Srbije prema važećim propisima? Kolike su kazne za prekršioce tih propisa i da li postoji neka krivična odgovornost?
Odgovor: Imajući u vidu da se pitanja odnose na depozitne poslove rezidenata u inostranstvu, koji još uvek nisu u potpunosti liberalizovani, ukazujemo na to da je članom 27. stav 2. Zakona o deviznom poslovanju propisano da rezidenti mogu držati devize na računu kod banke u inostranstvu pod uslovima i na način koji propisuje Narodna banka Srbije. S tim u vezi, Narodna banka Srbije donela je Odluku o uslovima pod kojima i načinu na koji rezidenti mogu držati devize na računu kod banke u inostranstvu. Saglasno toj odluci, u inostranim bankama mogu slobodno držati devize pojedine kategorije naših građana, npr. lica zaposlena u našim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inostranstvu, lica upućena na rad u misije Republike u inostranstvu, lica koja se na stručno usavršavaju u inostranstvu, lica koja su ostvarila stranu penziju u zemljama s kojima nije zaključen međudržavni sporazum i sl. Ovom odlukom je takođe propisano da su posle prestanka razloga zbog kojih im je omogućeno da drže devize u inostranstvu dužni da u roku od narednih 30 dana u Republiku Srbiju unesu preostala sredstva i da ugase taj račun.
Pored toga, na osnovu odobrenja Narodne banke Srbije koje se izdaje s rokom važenja, naši građani mogu držati devize kod inostranih banaka za plaćanje/naplatu radi kupovine/prodaje hartija od vrednosti u inostranstvu ako je to u skladu sa zakonom i ako propis konkretne zemlje trgovinu tim hartijama uslovljava držanjem deviza na računu kod banke u inostranstvu, pri čemu je rezident, nakon prodaje tih hartija, dužan da po svakoj izvršenoj naplati prenese devize na svoj račun kod domaće banke u roku od 30 dana od naplate, kao i da o tome obavesti Narodnu banku Srbije. Takođe, na osnovu odobrenja Narodne banke Srbije, rezidenti mogu u inostranstvu držati devize za plaćanje troškova lečenja i boravka koji su povezani s tim lečenjem.
U slučajevima kada se na računu kod banke u inostranstvu drže devize suprotno pomenutom propisu Narodne banke Srbije, za građane je, saglasno članu 62. Zakona o deviznom poslovanju, propisana prekršajna odgovornost i predviđena novčana kazna od 5.000 do 150.000 dinara.
Kabinet guvernera