Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
22.02.2022.
Питања: Да ли држављани РС могу да отварају и поседују рачуне у иностранству и под којим условима? Уколико држављанин Србије има рачун у иностранству, које су његове обавезе према Народној банци Србије према важећим прописима? Колике су казне за прекршиоце тих прописа и да ли постоји нека кривична одговорност?
Одговор: Имајући у виду да се питања односе на депозитне послове резидената у иностранству, који још увек нису у потпуности либерализовани, указујемо на то да је чланом 27. став 2. Закона о девизном пословању прописано да резиденти могу држати девизе на рачуну код банке у иностранству под условима и на начин који прописује Народна банка Србије. С тим у вези, Народна банка Србије донела је Одлуку о условима под којима и начину на који резиденти могу држати девизе на рачуну код банке у иностранству. Сагласно тој одлуци, у иностраним банкама могу слободно држати девизе поједине категорије наших грађана, нпр. лица запослена у нашим дипломатско-конзуларним представништвима у иностранству, лица упућена на рад у мисије Републике у иностранству, лица која се на стручно усавршавају у иностранству, лица која су остварила страну пензију у земљама с којима није закључен међудржавни споразум и сл. Овом одлуком је такође прописано да су после престанка разлога због којих им је омогућено да држе девизе у иностранству дужни да у року од наредних 30 дана у Републику Србију унесу преостала средства и да угасе тај рачун.
Поред тога, на основу одобрења Народне банке Србије које се издаје с роком важења, наши грађани могу држати девизе код иностраних банака за плаћање/наплату ради куповине/продаје хартија од вредности у иностранству ако је то у складу са законом и ако пропис конкретне земље трговину тим хартијама условљава држањем девиза на рачуну код банке у иностранству, при чему је резидент, након продаје тих хартија, дужан да по свакој извршеној наплати пренесе девизе на свој рачун код домаће банке у року од 30 дана од наплате, као и да о томе обавести Народну банку Србије. Такође, на основу одобрења Народне банке Србије, резиденти могу у иностранству држати девизе за плаћање трошкова лечења и боравка који су повезани с тим лечењем.
У случајевима када се на рачуну код банке у иностранству држе девизе супротно поменутом пропису Народне банке Србије, за грађане је, сагласно члану 62. Закона о девизном пословању, прописана прекршајна одговорност и предвиђена новчана казна од 5.000 до 150.000 динара.
Кабинет гувернера