29.10.2021.

Svet bankarstva i investicija – pitanja u vezi s kartičnim sistemom UnionPay

Pitanja: Koliko banaka u Srbiji prihvata na svojim bankomatima platnu karticu najvećeg kartičnog sistema u svetu UnionPay? Koje su to banke i koliko je to bankomata? Koje su sve prednosti za banku prihvatioca ove kartice? Šta su prednosti za građane? Koji su i koliki troškovi (ako ih ima)? Prva faza je bila prihvatanje kartica UnionPay na bankomatima banaka u Srbiji. Kada se očekuje sprovođenje druge faze, tj. izdavanje zajedničke kartice DinaCard i UnionPay? Dokle se trenutno stiglo s realizacijom? Kako je došlo do saradnje između kartičnog sistema UnionPay i Narodne banke Srbije? Recite nam nešto više o sistemu UnionPay, najvećem kartičnom sistemu u svetu.

Odgovor: UnionPay, nacionalni kartični sistem Kine, najveći je i najbrže rastući kartični sistem u svetu, s preko 7,3 milijarde izdatih kartica. Na osnovu podataka za 2020. godinu, 32% transakcija plaćanja karticama na globalnom nivou čine transakcije karticama UnionPay. Pored efikasnog i pouzdanog nacionalnog sistema, sistem UnionPay je postao uticajan i konkurentan sistem u internacionalnim razmerama. S tim ciljem, UnionPay je 2012. godine osnovao kompaniju UnionPay International, koja je fokusirana na rast i podršku globalnog poslovanja saradnjom s preko 300 članova širom sveta, stavljajući na raspolaganje svoju vrhunsku i najsavremeniju tehnologiju mnogim zemljama i regionima kako bi se izgradila globalna mreža i internacionalni brend i otvorio inovativni globalni bankarski kartični sistem.

Pored obezbeđivanja prihvatne mreže van granica Kine, UnionPay International aktivno promoviše i izdavanje kartica UnionPay na teritorijama van Kine – ove kartice se prihvataju u preko 180 zemalja. Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je 2017. godine pokrenula inicijativu za uspostavljanje saradnje između dva kartična sistema i uputila guverneru Narodne banke Kine Džou Sjaočuenu pismo s predlogom za uspostavljanje saradnje dveju država po pitanju zajedničkog funkcionisanja nacionalnih kartičnih sistema UnionPay i DinaCard, koja je u potpunosti prihvaćena. Zatim se intenzivirane aktivnosti na realizaciji saradnje s tehničkog i poslovno-pravnog aspekta. S obzirom na to da je cilj da prihvatanje kartica UnionPay u Republici Srbiji bude što masovnije, Narodna banka Srbije je direktnim povezivanjem sistema DinaCard i UnionPay omogućila bankama da jednostavno i bez visokih troškova omoguće prihvatanje kartica UnionPay na svojim prihvatnim mestima. U saradnji s bankama prihvatiocima i izdavaocima, u ovom trenutku je 13 banaka prihvatilaca omogućilo podizanje gotovine karticom UnionPay u Republici Srbiji na preko 2.400 bankomata. To su sledeće banke: Banka Poštanska štedionica a.d. Beograd, OTP banka Srbija a.d. Novi Sad, Banka Inteza a.d. Beograd, Rajfajzen banka a.d. Beograd, NLB banka a.d. Beograd, API banka a.d. Beograd, Komercijalna banka a.d. Beograd, Direktna banka a.d. Kragujevac, Agroindustrijska komercijalna banka AIK banka a.d. Beograd, Mobi banka a.d. Beograd, Eurobanka a.d. Beograd i Unikredit banka Srbija a.d. Beograd. Navedeni broj bankomata čini oko 85% prihvatne mreže u Republici Srbiji i očekuje se da će i ostale banke u narednom periodu omogućiti podizanje gotovine za kartice UnionPay, tako da će praktično svi bankomati u Republici Srbiji moći da ih prihvataju. Pored toga, većina velikih banaka prihvatilaca završila je implementaciju i sertifikaciju prihvatanja kartica UnionPay na POS terminalima i omogućavaju prihvatanje kod svojih trgovaca, dok su ostale u procesu sertifikacije i implementacije. Zbog toga, korisnici kartica UnionPay već sada mogu da plaćaju robu i usluge na određenim prodajnim mestima trgovaca, dok se u narednom periodu očekuje da praktično svi prihvatioci i njihovi trgovci omoguće prihvatanje kartica UnionPay, čime će i sami trgovci postati konkurentniji na tržištu, unaprediti poslovanje i privući nove kupce i korisnike svojih usluga. Sve navedeno je veoma značajno za nas, jer će korisnici kartica UnionPay, pre svega turisti i kineski građani koji rade u Republici Srbiji, moći da podižu dinare na bankomatima i plaćaju robu i usluge na prodajnim mestima srpskih trgovaca. To posebno pozitivno utiče na ekonomiju, jer sada korisnici kartica UnionPay koji razmišljaju da li da dođu u Republiku Srbiju znaju će moći sigurno da podižu novac u lokalnoj valuti i plaćaju robu i usluge.

Omogućavanjem prihvatanja platnih kartica UnionPay na bankomatima i POS terminalima banke prihvatioci proširuju ponudu svojih usluga, privlače nove korisnike i postaju konkurentnije na tržištu finansijskih usluga. Prihvatanje kartica UnionPay je profitabilan posao za banke prihvatioce, jer banka kod svake transakcije (podizanja gotovine) ostvaruje prihod od banke izdavaoca iz inostranstva koji se naplaćuje putem kartičnog sistema i, što je takođe važno, taj prihod predstavlja priliv novca u zemlju.

Kod podizanja gotovine karticom UnionPay na bankomatu, banka prihvatilac ima određene troškove prema kartičnom sistemu UnionPay, odnosno plaća naknadu kartičnom sistemu za korišćenje njihove infrastrukture (naknadu koju imaju svi kartični sistemi), ali i ostvaruje prihod od izdavaoca kartice za svako podizanje gotovine, koji je znatno veći od troškova, što uslugu prihvatanja kartica UnionPay na bankomatima čini isplativom za prihvatioca. Druga faza saradnje između Narodne banke Srbije i sistema UnionPay jeste implementacija izdavanja zajedničke kartice DinaCard-UnionPay. Očekuje se da će do kraja ove godine biti izdate prve pilot-kartice. Da bi banke izdavaoci počele masovno izdavanje navedene kartice, neophodno je da prihvatna mreža bude osposobljena za njeno prihvatanje i te aktivnosti, koje su, s obzirom na veličinu prihvatne mreže, veoma opsežne i složene, takođe su u toku. Očekivanja su da će do kraja naredne godine banke izdavaoci početi masovno izdavanje zajedničke kartice DinaCard-UnionPay i da će se ona prihvatati na svim bankomatima i prodajnim mestima koja prihvataju platne kartice u Republici Srbiji, ali i na svim bankomatima i prodajnim mestima u inostranstvu na kojima se prihvataju platne kartice sistema UnionPay. Važno je naglasiti da će zajednička kartica DinaCard-UnionPay imati sve usluge, uključujući i beskontaktna plaćanja, kao i da je njena specifičnost u tome što će za transakcije u zemlji, koje čine preko 95% ukupnog broja transakcija, navedena kartica biti DinaCard, tako da će sve naknade za domaća plaćanja biti na istom nivou, odnosno na nivou postojećih kartica DinaCard, dok će u inostranstvu ova kartica raditi kao kartica UnionPay na prihvatnoj mreži UnionPay. Izdavanje zajedničke kartice, koja će se, osim u Republici Srbiji, koristiti i u celom svetu, veoma je značajno za sve građane Republike Srbije i za nacionalni kartični sistem DinaCard.

Kabinet guvernera