29.10.2021.
Питања: Колико банака у Србији прихвата на својим банкоматима платну картицу највећег картичног система у свету UnionPay? Kоје су то банке и колико је то банкомата? Које су све предности за банку прихватиоца ове картице? Шта су предности за грађане? Који су и колики трошкови (ако их има)? Прва фаза је била прихватање картица UnionPay на банкоматима банака у Србији. Када се очекује спровођење друге фазе, тј. издавање заједничке картице DinaCard и UnionPay? Докле се тренутно стигло с реализацијом? Како је дошло до сарадње између картичног система UnionPay и Народне банке Србије? Реците нам нешто више о систему UnionPay, највећем картичном систему у свету.
Одговор: UnionPay, национални картични систем Кине, највећи је и најбрже растући картични систем у свету, с преко 7,3 милијарде издатих картица. На основу података за 2020. годину, 32% трансакција плаћања картицама на глобалном нивоу чине трансакције картицама UnionPay. Поред ефикасног и поузданог националног система, систем UnionPay је постао утицајан и конкурентан систем у интернационалним размерама. С тим циљем, UnionPay је 2012. године основао компанију UnionPay International, која је фокусирана на раст и подршку глобалног пословања сарадњом с преко 300 чланова широм света, стављајући на располагање своју врхунску и најсавременију технологију многим земљама и регионима како би се изградила глобална мрежа и интернационални бренд и отворио иновативни глобални банкарски картични систем.
Поред обезбеђивања прихватне мреже ван граница Кине, UnionPay International активно промовише и издавање картица UnionPay на територијама ван Кине – ове картице се прихватају у преко 180 земаља. Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић је 2017. године покренула иницијативу за успостављање сарадње између два картична система и упутила гувернеру Народне банке Кине Џоу Сјаочуену писмо с предлогом за успостављање сарадње двеју држава по питању заједничког функционисања националних картичних система UnionPay и DinaCard, која је у потпуности прихваћена. Затим се интензивиране активности на реализацији сарадње с техничког и пословно-правног аспекта. С обзиром на то да је циљ да прихватање картица UnionPay у Републици Србији буде што масовније, Народна банка Србије је директним повезивањем система DinaCard и UnionPay омогућила банкама да једноставно и без високих трошкова омогуће прихватање картица UnionPay на својим прихватним местима. У сарадњи с банкама прихватиоцима и издаваоцима, у овом тренутку је 13 банака прихватилаца омогућило подизање готовине картицом UnionPay у Републици Србији на преко 2.400 банкомата. То су следеће банке: Банка Поштанска штедионица а.д. Београд, ОТП банка Србија а.д. Нови Сад, Банка Интеза а.д. Београд, Рајфајзен банка а.д. Београд, НЛБ банка а.д. Београд, АПИ банка а.д. Београд, Комерцијална банка а.д. Београд, Директна банка а.д. Крагујевац, Агроиндустријска комерцијална банка АИК банка а.д. Београд, Моби банка а.д. Београд, Еуробанка а.д. Београд и Уникредит банка Србија а.д. Београд. Наведени број банкомата чини око 85% прихватне мреже у Републици Србији и очекује се да ће и остале банке у наредном периоду омогућити подизање готовине за картице UnionPay, тако да ће практично сви банкомати у Републици Србији моћи да их прихватају. Поред тога, већина великих банака прихватилаца завршила је имплементацију и сертификацију прихватања картица UnionPay на ПОС терминалима и омогућавају прихватање код својих трговаца, док су остале у процесу сертификације и имплементације. Због тога, корисници картица UnionPay већ сада могу да плаћају робу и услуге на одређеним продајним местима трговаца, док се у наредном периоду очекује да практично сви прихватиоци и њихови трговци омогуће прихватање картица UnionPay, чиме ће и сами трговци постати конкурентнији на тржишту, унапредити пословање и привући нове купце и кориснике својих услуга. Све наведено је веома значајно за нас, јер ће корисници картица UnionPay, пре свега туристи и кинески грађани који раде у Републици Србији, моћи да подижу динаре на банкоматима и плаћају робу и услуге на продајним местима српских трговаца. То посебно позитивно утиче на економију, јер сада корисници картица UnionPay који размишљају да ли да дођу у Републику Србију знају ће моћи сигурно да подижу новац у локалној валути и плаћају робу и услуге.
Омогућавањем прихватања платних картица UnionPay на банкоматима и ПОС терминалима банке прихватиоци проширују понуду својих услуга, привлаче нове кориснике и постају конкурентније на тржишту финансијских услуга. Прихватање картица UnionPay је профитабилан посао за банке прихватиоце, јер банка код сваке трансакције (подизања готовине) остварује приход од банке издаваоца из иностранства који се наплаћује путем картичног система и, што је такође важно, тај приход представља прилив новца у земљу.
Код подизања готовине картицом UnionPay на банкомату, банка прихватилац има одређене трошкове према картичном систему UnionPay, односно плаћа накнаду картичном систему за коришћење њихове инфраструктуре (накнаду коју имају сви картични системи), али и остварује приход од издаваоца картице за свако подизање готовине, који је знатно већи од трошкова, што услугу прихватања картица UnionPay на банкоматима чини исплативом за прихватиоца. Друга фаза сарадње између Народне банке Србије и система UnionPay јесте имплементација издавања заједничке картице DinaCard-UnionPay. Очекује се да ће до краја ове године бити издате прве пилот-картице. Да би банке издаваоци почеле масовно издавање наведене картице, неопходно је да прихватна мрежа буде оспособљена за њено прихватање и те активности, које су, с обзиром на величину прихватне мреже, веома опсежне и сложене, такође су у току. Очекивања су да ће до краја наредне године банке издаваоци почети масовно издавање заједничке картице DinaCard-UnionPay и да ће се она прихватати на свим банкоматима и продајним местима која прихватају платне картице у Републици Србији, али и на свим банкоматима и продајним местима у иностранству на којима се прихватају платне картице система UnionPay. Важно је нагласити да ће заједничка картица DinaCard-UnionPay имати све услуге, укључујући и бесконтактна плаћања, као и да је њена специфичност у томе што ће за трансакције у земљи, које чине преко 95% укупног броја трансакција, наведена картица бити DinaCard, тако да ће све накнаде за домаћа плаћања бити на истом нивоу, односно на нивоу постојећих картица DinaCard, док ће у иностранству ова картица радити као картица UnionPay на прихватној мрежи UnionPay. Издавање заједничке картице, која ће се, осим у Републици Србији, користити и у целом свету, веома је значајно за све грађане Републике Србије и за национални картични систем DinaCard.
Кабинет гувернера