16.08.2021.

Portal Biznis – pitanja u vezi s kursem

Pitanje: Postoje li propisi kojima je regulisan otkupni i prodajni kurs, odnosno minimum i maksimum? Kolike su provizije (okvirno) koje zarađuju menjačnice prilikom promene deviza (evra, švajcarskog franka, dolara)?

Odgovor: Odlukom o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova propisano je da u kursnoj listi javnog poštanskog operatora i ovlašćenog menjača kupovni kurs po jedinici strane valute – evra ne može da bude niži od zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru koji važi na taj dan za više od 1,25%, odnosno prodajni kurs po jedinici strane valute – evra ne može da bude viši od zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru koji važi na taj dan za više od 1,25%. Takođe, propisano je da ovlašćeni menjač može pri otkupu efektive (novčanica koje su u opticaju) da naplati proviziju u iznosu od najviše 1%.
Menjač je dužan da na početku svog radnog dana utvrdi i istakne svoju kursnu listu (koja važi do objavljivanja njegove naredne kursne liste), da istakne obaveštenje o visini najvećeg procenta provizije tako da ono bude vidljivo za stranke, i to na istom mestu i na isti način kao što je istaknuta kursna lista, kao i da proviziju naplaćuje do visine procenta naznačenog u tom obaveštenju, s tim da ovo obaveštenje ne može menjati u toku radnog vremena. Dužan je i da istakne obaveštenje o najmanjem iznosu koji menjač plaća pri otkupu, odnosno najvećem iznosu koji menjač naplaćuje pri prodaji efektive po jedinici strane valute.
Propisivanjem navedenih odredaba, koje se primenjuju od 1. januara 2019. godine, nastojalo se da se ograniči praksa određenih menjačkih mesta koja su prilikom kupovine i prodaje efektivnog stranog novca primenjivala nekonkurentne uslove, odnosno kurseve koji su znatnije odstupali od zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru važećeg na taj dan. Naime, radilo se pre svega o menjačkim mestima uz tranzitne puteve, blizu graničnih prelaza, na aerodromima, tržnim centrima, koji su koristili svoj položaj da usled nedostatka odgovarajuće tržišne konkurencije formiraju kurs dinara prema evru na nivou koji je znatno odstupao od kurseva koji toga dana primenjuje većina ostalih ovlašćenih menjača na menjačkim mestima gde postoji konkurencija.
Na primer, na dan 10. avgusta 2021. godine zvanični srednji kurs Narodne banke Srbije iznosio je 117,5627 dinara za jedan evro. U odnosu na taj kurs ovlašćeni menjač ima pravo da prilikom formiranja svog kupovnog kursa za evro primeni procenat od 1,25% naniže, pa bi najniži kurs po kome ovlašćeni menjač može da kupi evro od fizičkog lica bio 116,0932 dinara za jedan evro. Pored toga, ovlašćeni menjač je na tako formiran kupovni kurs za evro (prilikom otkupa opticajnih novčanica evra) mogao da primeni procenat provizije od najviše 1%, što znači da je najmanji iznos koji je ovlašćeni menjač mogao da plati fizičkom licu pri otkupu evra na dan 10. avgusta 2021. godine iznosio 114,9323 dinara za jedan evro. Istovremeno, ovlašćeni menjač je istog dana u svojoj kursnoj listi mogao da formira prodajni kurs od 119,0322 za jedan evro, a takođe na tako formiran prodajni kurs mogao je naplatiti i proviziju.
 
Pitanje: Kakva je uloga Narodne banke Srbije u ovoj oblasti?

Odgovor: Narodna banka Srbije je 1. januara 2019. godine preuzela od Ministarstva finansija – Poreske uprave obavljanje poslova kontrole menjačkog poslovanja. S tim u vezi, Narodna banka Srbije kontinuirano kontroliše poštovanje odredaba odluke koja uređuje menjačko poslovanje, uključujući i kontrolu formiranja kursa dinara prema evru koji primenjuju ovlašćeni menjači, posebno na aerodromu, benzinskim pumpama i tržnim centrima. U sprovedenim kontrolama do sada nisu uočena znatnija odstupanja kursa dinara prema evru u odnosu na propisane raspone, kao ni odstupanja od maksimalno dozvoljene propisane provizije pri otkupu efektive (ispravnih novčanica u opticaju). Protiv ovlašćenih menjača koji su postupali suprotno propisanim odredbama, Narodna banka Srbije je u skladu sa zakonskim ovlašćenjima uputila zahteve za pokretanje prekršajnih postupaka pred nadležnim sudovima.
Pored toga, ovlašćeni menjači koji koriste softver Narodne banke Srbije za obavljanje menjačkih poslova (na oko 75% menjačkih mesta) i aplikativnim rešenjem onemogućeni su da kurs za evro formiraju u širem rasponu od propisanog u odnosu na zvanični srednji kurs dinara prema evru koji važi na taj dan, a takođe je onemogućeno da se primeni provizija veća od 1% pri otkupu opticajnih novčanica. Takođe, i ovlašćeni menjači koji koriste softver poslovnih banaka u obavezi su da primenjuju ograničenje u rasponu kursa za evro i ograničenje koje se odnosi na proviziju pri otkupu.
 
Pitanje: Kakva je situacija s bankama u pogledu određivanja kupovnog i prodajnog kursa? Kolika je njihova sloboda?

Odgovor: Menjačko poslovanje u Republici Srbiji se gotovo u celini obavlja preko ovlašćenih menjača i javnog poštanskog operatora. Naime, menjački poslovi nisu primarni poslovi kojima se bave banke, budući da se u bankama u najvećem broju slučajeva obavlja kupoprodaja deviza, odnosno transakcije kupovine i prodaje strane valute koje se obavljaju preko računa koji se vode kod banaka. S obzirom na to da ove transakcije ne predstavljaju menjačke poslove, ograničenje u pogledu formiranja kupovnog i prodajnog kursa ne odnosi se na banke.
 
Pitanje: Koliko menjačnica trenutno posluje u Srbiji? Da li se njihov broj povećava tokom poslednjih pet godina ili smanjuje?

Odgovor: Narodna banka Srbije izdaje i oduzima ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova ovlašćenim menjačima, a u Republici Srbiji na dan 9. avgusta 2021. godine poslovalo je 2.187 ovlašćenih menjača, koji menjačke poslove obavljaju na 3.094 menjačka mesta. U poslednje dve godine uočen je trend smanjivanja broja ovlašćenih menjača (tokom 2017. i 2018. bilo je oko 2.600 ovlašćenih menjača, koji su menjačke poslove obavljali na oko 3.600 menjačkih mesta).

Kabinet guvernera