23.01.2007.

Aktuelna kretanja na deviznom tržištu

Rast deviznog kursa iz prve polovine januara bio je posledica povećane tražnje za devizama, što je sezonski uobičajeno za početak kalendarske i poslovne godine. Svi oni koji su se u tom periodu odlučili za kupovinu deviza i mimo svojih poslovnih potreba, a pre svega privredni subjekti jer su bili pod uticajem prognoza da će dinar, naročito posle izbora, nastaviti da slabi, sada mogu da naprave računicu o tome koliko su izgubili što su evro kupovali, recimo, i za 80,300 dinara, po najvišoj vrednosti koju je on 17. januara dostigao u ovom mesecu.

Dok je Narodna banka Srbije u novembru i decembru prošle godine intervenisala kupovinom evra u ukupnom iznosu od 412,9 miliona kako bi ublažila preterano jačanje domaće valute u odnosu na evro, u prvih 11 radnih dana 2007. godine intervenisala je prodajom 412,4 miliona evra da bi, u ovom slučaju, ublažila preteranu depresijaciju dinara prema evru. Narodna banka je, naime, ocenila da na povećanje tražnje za devizama utiču faktori privremenog, jednokratnog, karaktera i prema tome je odredila i svoje učešće na deviznom tržištu.

Ispravnost ove ocene i politike kursa koju vodi Narodna banka potvrđuje i kretanje ponude i tražnje za devizama koje je zabeleženo u poslednjih nekoliko dana, kada je kurs formiran u procesu usklađivanja ponude i tražnje za devizama u međubankarskoj trgovini na sastanku Međubankarskog deviznog tržišta, i to bez ikakvog učešća Narodne banke. Tako je 18, 19. i 22. januara kurs formiran na nivou od 80,275, 80,150 i 79,500 dinara za jedan evro, to jest ponovo je uspostavljen trend apresijacije dinara kao rezultat povećane ponude evra, odnosno veće tražnje za dinarima. Srednji zvanični kurs danas, 23. januara, formiran je na nivou od 78,80 dinara za evro bez intervencija Narodne banke na sastanku Međubankarskog deviznog tržišta.

Narodna banka Srbije ponovo skreće pažnju da dnevne oscilacije kursa dinara, u pravcu njegovog jačanja ili slabljenja, kao rezultat odnosa ponude i tražnje za devizama na sastanku Međubankarskog deviznog tržišta, predstavljaju normalnu svakodnevnu pojavu koju su prihvatile i banke, što potvrđuje i nivo kursa koji se formira u njihovoj direktnoj trgovini. Narodna banka očekuje da do istog zaključka što pre dođu i privreda i građani i da, umesto „dobronamernih“ prognozera i stručnjaka – koji su kretanje kursa najpre vezivali za izbore, a sada za postizborna događanja – imaju u vidu čvrsto opredeljenje Narodne banke da se devizni kurs u što većoj meri formira kao rezultat odnosa ponude i tražnje deviza na deviznom tržištu, a da su intervencije Narodne banke usmerene samo na sprečavanje prevelikih dnevnih oscilacija u oba pravca.

Kabinet guvernera