23.01.2007.

Актуелна кретања на девизном тржишту

Раст девизног курса из прве половине јануара био је последица повећане тражње за девизама, што је сезонски уобичајено за почетак календарске и пословне године. Сви они који су се у том периоду одлучили за куповину девиза и мимо својих пословних потреба, а пре свега привредни субјекти јер су били под утицајем прогноза да ће динар, нарочито после избора, наставити да слаби, сада могу да направе рачуницу о томе колико су изгубили што су евро куповали, рецимо, и за 80,300 динара, по највишој вредности коју је он 17. јануара достигао у овом месецу.

Док је Народна банка Србије у новембру и децембру прошле године интервенисала куповином евра у укупном износу од 412,9 милиона како би ублажила претерано јачање домаће валуте у односу на евро, у првих 11 радних дана 2007. године интервенисала је продајом 412,4 милиона евра да би, у овом случају, ублажила претерану депресијацију динара према евру. Народна банка је, наиме, оценила да на повећање тражње за девизама утичу фактори привременог, једнократног, карактера и према томе је одредила и своје учешће на девизном тржишту.

Исправност ове оцене и политике курса коју води Народна банка потврђује и кретање понуде и тражње за девизама које је забележено у последњих неколико дана, када је курс формиран у процесу усклађивања понуде и тражње за девизама у међубанкарској трговини на састанку Међубанкарског девизног тржишта, и то без икаквог учешћа Народне банке. Тако је 18, 19. и 22. јануара курс формиран на нивоу од 80,275, 80,150 и 79,500 динара за један евро, то јест поново је успостављен тренд апресијације динара као резултат повећане понуде евра, односно веће тражње за динарима. Средњи званични курс данас, 23. јануара, формиран је на нивоу од 78,80 динара за евро без интервенција Народне банке на састанку Међубанкарског девизног тржишта.

Народна банка Србије поново скреће пажњу да дневне осцилације курса динара, у правцу његовог јачања или слабљења, као резултат односа понуде и тражње за девизама на састанку Међубанкарског девизног тржишта, представљају нормалну свакодневну појаву коју су прихватиле и банке, што потврђује и ниво курса који се формира у њиховој директној трговини. Народна банка очекује да до истог закључка што пре дођу и привреда и грађани и да, уместо „добронамерних“ прогнозера и стручњака – који су кретање курса најпре везивали за изборе, а сада за постизборна догађања – имају у виду чврсто опредељење Народне банке да се девизни курс у што већој мери формира као резултат односа понуде и тражње девиза на девизном тржишту, а да су интервенције Народне банке усмерене само на спречавање превеликих дневних осцилација у оба правца.

Кабинет гувернера