02.06.2021.

Večernje novosti - pitanja u vezi s namenskim računima za isplatu državne pomoći

Pitanja: Molimo vas da nam proverite informaciju u vezi s namenskim računima koji se otvaraju građanima koji nemaju račun u poslovnim bankama za primanje državne pomoći. Naime, da li će ostati isti namenski račun za prvih 30 evra i za drugih 30 evra u novembru ili će se prvi ugasiti, a otvarati drugi namenski račun? Da li je poseban namenski račun za 3.000 pomoći za vakcinisane sugrađane?

Odgovor: U skladu sa Zakonom o Privremenom registru punoletnih državljana Republike Srbije kojima se uplaćuje novčana pomoć za ublažavanje posledica pandemije bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2, predviđeno je da u slučaju da punoletni državljanin Republike Srbije koji nema tekući račun otvoren kod banke ili ne želi da mu se uplata izvrši u banci u kojoj ima otvoren tekući račun – Ministarstvo finansija otvara poseban namenski račun za uplatu novčane pomoći u banci koju punoletni državljanin Republike Srbije odredi prilikom prijavljivanja za uplatu novčane pomoći.

Za otvaranje i vođenje posebnih namenskih računa, kao i za izvršenje platnih transakcija i pružanje drugih usluga u vezi s tim računima, Uprava za trezor i banke ne mogu naplatiti naknadu niti druge troškove i tek nakon što banka u celini isplati iznos novčane pomoći s posebnog namenskog računa ili nakon što punoletni državljanin Republike Srbije na drugi način raspolaže sredstvima te pomoći u celini (npr. prenos na drugi račun), banka ima pravo da ugasi taj račun.

Zakonom je predviđeno da novčana pomoć predstavlja naknadu koju Republika Srbija – Ministarstvo finansija, preko Uprave za trezor, isplaćuje, u skladu sa ovim zakonom, punoletnom državljaninu Republike Srbije, korisniku penzije, primaocu novčane socijalne pomoći i licu u zavodu za izvršenje krivičnih sankcija u iznosu od dva puta po 30 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara prema evru koji utvrđuje Narodna banka Srbije na dan stupanja na snagu ovog zakona.

Dakle, otvoreni namenski račun u skladu sa Zakonom jeste račun na koji se uplaćuje ukupan iznos novčane pomoći, tj. na jedan isti namenski račun uplaćuju se novčana pomoć u iznosu od dva puta po 30 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara prema evru koji utvrđuje Narodna banka Srbije na dan stupanja na snagu ovog zakona.

Isplata novčane pomoći u iznosu od 3.000 dinara vakcinisanim građanima starijim od 16 godina sprovodi se u skladu sa Uredbom o podsticajnim merama za imunizaciju i sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID-19 i nevezano od postupka za isplatu novčane pomoći u iznosu od dva puta po 30 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara. Iz tog razloga, prilikom isplate novčane pomoći od 3.000 dinara za korisnike koji nemaju tekući račun ili ne žele da im se 3.000 dinara novčane pomoći isplati na tekući račun, biće im u skladu sa izvršenom prijavom za novčanu pomoć otvoren poseban namenski račun. To nije namenski račun koji je već otvoren korisnicima i na koji im se isplaćuje novčana pomoć u iznosu od dva puta po 30 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara.

S tim u vezi, Uredbom je predviđeno da Ministarstvo finansija isplaćuje korisniku prava dodatnu novčanu pomoć u iznosu od 3.000 dinara prenosom sredstava s posebnog namenskog računa koji je otvoren za tu namenu kod Uprave za trezor na tekući, odnosno posebni namenski račun korisnika prava. Ministarstvo finansija će otvoriti poseban namenski račun za uplatu dodatne novčane pomoći kod banke „Banka Poštanska štedionica” a.d. Beograd korisniku prava – primaocu penzije koji nema tekući račun za uplatu, dok za druge korisnike, ukoliko ne žele da im se uplata izvrši u banci u kojoj imaju otvoren tekući račun, Ministarstvo finansija otvara poseban namenski račun za uplatu dodatne novčane pomoći u banci koju korisnik prava odredi prilikom prijavljivanja za uplatu dodatne novčane pomoći u iznosu od 3.000 dinara.

Sama procedura za podnošenje prijave i za korišćenje novčane pomoći od 3.000 dinara koja je predviđena Uredbom ne razlikuje se od procedura prema kojoj su se građani već prijavljivali za korišćenje novčane pomoći u iznosu od dva puta po 30 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara (putem elektronskog servisa Uprave za trezor ili putem otvorene telefonske linije).

Kabinet guvernera