02/06/2021

Вечерње новости - питања у вези с наменским рачунима за исплату државне помоћи

Питања: Молимо вас да нам проверите информацију у вези с наменским рачунима који се отварају грађанима који немају рачун у пословним банкама за примање државне помоћи. Наиме, да ли ће остати исти наменски рачун за првих 30 евра и за других 30 евра у новембру или ће се први угасити, а отварати други наменски рачун? Да ли је посебан наменски рачун за 3.000 помоћи за вакцинисане суграђане?

Одговор: У складу са Законом о Привременом регистру пунолетних држављана Републике Србије којима се уплаћује новчана помоћ за ублажавање последица пандемије болести CОVID-19 изазване вирусом SARS-CоV-2, предвиђено је да у случају да пунолетни држављанин Републике Србије који нема текући рачун отворен код банке или не жели да му се уплата изврши у банци у којој има отворен текући рачун – Министарство финансија отвара посебан наменски рачун за уплату новчане помоћи у банци коју пунолетни држављанин Републике Србије одреди приликом пријављивања за уплату новчане помоћи.

За отварање и вођење посебних наменских рачуна, као и за извршење платних трансакција и пружање других услуга у вези с тим рачунима, Управа за трезор и банке не могу наплатити накнаду нити друге трошкове и тек након што банка у целини исплати износ новчане помоћи с посебног наменског рачуна или након што пунолетни држављанин Републике Србије на други начин располаже средствима те помоћи у целини (нпр. пренос на други рачун), банка има право да угаси тај рачун.

Законом је предвиђено да новчана помоћ представља накнаду коју Република Србија – Министарство финансија, преко Управе за трезор, исплаћује, у складу са овим законом, пунолетном држављанину Републике Србије, кориснику пензије, примаоцу новчане социјалне помоћи и лицу у заводу за извршење кривичних санкција у износу од два пута по 30 евра у динарској противвредности по званичном средњем курсу динара према евру који утврђује Народна банка Србије на дан ступања на снагу овог закона.

Дакле, отворени наменски рачун у складу са Законом јесте рачун на који се уплаћује укупан износ новчане помоћи, тј. на један исти наменски рачун уплаћују се новчана помоћ у износу од два пута по 30 евра у динарској противвредности по званичном средњем курсу динара према евру који утврђује Народна банка Србије на дан ступања на снагу овог закона.

Исплата новчане помоћи у износу од 3.000 динара вакцинисаним грађанима старијим од 16 година спроводи се у складу са Уредбом о подстицајним мерама за имунизацију и спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 и невезано од поступка за исплату новчане помоћи у износу од два пута по 30 евра у динарској противвредности по званичном средњем курсу динара. Из тог разлога, приликом исплате новчане помоћи од 3.000 динара за кориснике који немају текући рачун или не желе да им се 3.000 динара новчане помоћи исплати на текући рачун, биће им у складу са извршеном пријавом за новчану помоћ отворен посебан наменски рачун. То није наменски рачун који је већ отворен корисницима и на који им се исплаћује новчана помоћ у износу од два пута по 30 евра у динарској противвредности по званичном средњем курсу динара.

С тим у вези, Уредбом је предвиђено да Министарство финансија исплаћује кориснику права додатну новчану помоћ у износу од 3.000 динара преносом средстава с посебног наменског рачуна који је отворен за ту намену код Управе за трезор на текући, односно посебни наменски рачун корисника права. Министарство финансија ће отворити посебан наменски рачун за уплату додатне новчане помоћи код банке „Банка Поштанска штедионица” а.д. Београд кориснику права – примаоцу пензије који нема текући рачун за уплату, док за друге кориснике, уколико не желе да им се уплата изврши у банци у којој имају отворен текући рачун, Министарство финансија отвара посебан наменски рачун за уплату додатне новчане помоћи у банци коју корисник права одреди приликом пријављивања за уплату додатне новчане помоћи у износу од 3.000 динара.

Сама процедура за подношење пријаве и за коришћење новчане помоћи од 3.000 динара која је предвиђена Уредбом не разликује се од процедура према којој су се грађани већ пријављивали за коришћење новчане помоћи у износу од два пута по 30 евра у динарској противвредности по званичном средњем курсу динара (путем електронског сервиса Управе за трезор или путем отворене телефонске линије).

Кабинет гувернера