04.07.2019.
Pitanja: Molim vas da dnevnom listu Kurir izađete u susret i dostavite nam informacije o poslovanju firme Full Hand 011 d.o.o. Naime, ova firma se bavi davanjem kratkoročnih pozajmica do 500 evra zaposlenima i penzionerima putem administrativne zabrane. Kamata koju na te pozajmice naplaćuje je 1,5%, plus 10–20% provizije, i to na mesečnom nivou! Takođe, primaju i čekove koje „brzo i lako” pretvaraju u keš! Firma je registrovana u Agenciji za privredne registre pod šifrom 6619 – Ostale pomoćne delatnosti u pružanju finansijskih usluga osim osiguranja i penzijskih fondova, a u Srbiji radi od 2016. godine. Budući da je faktički reč o gotovinskom kreditiranju građana i unovčavanju čekova, interesuje nas:
Odgovor: Narodna banka Srbije je, u okviru svojih zakonskih ovlašćenja, nadležna za davanje dozvola za rad bankama, društvima za osiguranje, društvima za upravljanje dobrovoljnim penzionim fondovima, platnim institucijama, institucijama elektronskog novca i davaocima finansijskog lizinga. Ovlašćena je za kontrolu tih pravnih lica, odnosno nadzor nad njima. Takođe, u skladu sa Zakonom o bankama, niko osim banke ne može da daje kredit i izdaje platne kartice, osim ako je za to ovlašćen zakonom. Onaj ko se bez dozvole za rad Narodne banke Srbije, odnosno bez zakonskog ovlašćenja, bavi davanjem kredita čini krivično delo propisano kaznenim odredbama Zakona o bankama. Dakle, kreditiranjem (davanjem finansijskih – novčanih kredita) mogu da se bave samo banke, a izuzetno i druga lica ako su za to ovlašćena posebnim zakonom (Fond za razvoj Republike Srbije, Fond za razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine i Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije), kao i platne institucije i institucije elektronskog novca koje su dobile dozvolu Narodne banke Srbije za pružanje pojedinih vrsta platnih usluga. Iz navedenog proizilazi da firma Full Hand 011 d.o.o. ne može da se bavi davanjem pozajmica građanima, a njeno poslovanje kontrolišu drugi državni organi, prema vrsti delatnosti za koju je ova firma registrovana.
Ako postoje indicije da se neko lice neovlašćeno bavi navedenim poslovima, nadležni organ za postupanje je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije i nadležni javni tužilac, koji donosi ocenu o tome da li određeno postupanje ima obeležja krivičnog dela. Svako fizičko ili pravno lice koje dođe do saznanja da se u određenim radnjama stiču elementi krivičnog ili drugog kažnjivog dela obavestiće nadležne organe radi preduzimanja daljih mera iz njihove nadležnosti.
Kada su u pitanju poslovi s čekovima, ističemo da sve poslovne banke u Republici Srbiji u okviru poslova koje obavljaju izdaju čekove i unovčavaju ih uz naplatu provizije. Zakonom o platnim uslugama propisano je da javni poštanski operator može pružati i usluge prijema i naplate čekova po tekućim računima potrošača. Kako firma Full Hand 011 d.o.o. ne potpada ni pod jedan od navedenih poslovnih subjekata, nema osnova za bavljenje poslovima s čekovima.
Takođe, Narodna banka Srbije je i svojim saopštenjem iz maja ove godine ukazala na ovaj problem, tj. pojavu da se neke firme neovlašćeno bave davanjem pozajmica i unovčavanjem čekova građana. Tekst saopštenja dostupan je na sledećem linku:
https://www.nbs.rs/internet/cirilica/scripts/showContent.html?id=14272&konverzija=no.
Kabinet guvernera