06.08.2018.

Portal Telegraf – u vezi sa oštećenim novčanicama evra

Pitanja: Koliko oštećeni evri mogu da budu da bi ih banke i menjačnice zamenile? Kolike su provizije za zamenu oštećenih evra i da li ona zavisi od stepena oštećenja? Da li su banke i menjačnice obavezne da zamene oštećene evre?

Odgovor NBS: Propisima Evropske centralne banke regulisane su granice između opticajnih novčanica evra, oštećenih novčanica evra koje su mogu zameniti za opticajne i oštećenih novčanica evra koje se ne mogu zameniti za opticajne. Redovnom upotrebom novčanica dolazi do njihovog oštećenja tako da se, protekom vremena, novčanice oštete u meri da više nisu podobne za opticaj, pa se iz njega povlače i zamenjuju novim novčanicama u nacionalnim centralnim bankama zemalja članica Evropske monetarne unije. Pored oštećenja koja nastaju redovnom upotrebom novčanica, novčanice se mogu oštetiti i čuvanjem na neadekvatnim mestima (vlaga, buđ,kontaminacija raznim materijama), uticajem prirodnih nepogoda (požari, poplave), nestručnim rukovanjem zaštitnim sredstvima (bojenje novčanica upozoravajućom bojom kojom se novčanice boje radi njihovog obeležavanja i time sprečavanja dalje upotrebe), pa čak i namerno (falsifikatori novca nekada koriste originalne delove novčanica za izradu falsifikata – tzv. sistemske novčanice koje su jednim delom originalne a drugim falsifikovane). U principu, za zamenu oštećene novčanice dovoljno je da deo novčanice koji se podnosi na zamenu (ili više delova koji nesumnjivo potiču od iste novčanice) ima površinu od najmanje 51% opticajne novčanice. Na ovaj način se eliminiše mogućnost da jedna novčanica bude zamenjena za dve.

Postoje i situacije kada novčanice evra neće biti zamenjene. To će se desiti kada je više novčanica oštećeno na isti način tj. kada postoji sumnja da su novčanice namerno oštećene, kao i u slučaju da su novčanice obojene upozoravajućom bojom, a podnosilac novca nije u stanju da dokaže poreklo takvog novca. Upozoravajuća boja se inače koristi da u slučajevima neovlašćenog rukovanja novcem taj novac oboji pomenutom bojom kako bi ga učinio neupotrebljivim. Boja se obično nalazi na ivicama novčanica i nije je moguće skinuti sa novčanica bez oštećenja papira.

Provizija za zamenu oštećenih novčanica evra ne bi trebalo da zavisi od stepena oštećenja. Kao što je napred navedeno, oštećena novčanica evra spada u kategoriju oštećenih novčanica koje se mogu zameniti za opticajnu ili u kategoriju oštećenih novčanica evra koje se ne mogu zameniti za opticajnu novčanicu. U ovom drugom slučaju banka ili menjačnica uopšte neće primiti takvu novčanicu jer ona ne može biti zamenjena u nekoj od centralnih banaka zemalja članica Evropske monetarne unije. Ako se radi o oštećenoj novčanici evra koja se može zameniti za opticajnu, stepen oštećenja je nebitan jer će takva novčanica svakakao biti povučena iz opticaja nezavisno od stepena oštećenja (podrazumeva se da je oštećenje takvo da novčanicu čini nepodobnom za opticaj). Banke i menjačnice u Srbiji same određuju visinu provizije za zamenu oštećenih novčanica evra a ona zavisi od troškova koje banka/menjačnica ima kada one vrše zamenu oštećene novčanice evra za opticajnu i konkurencije koja ograničava visinu zarade za izvršenu uslugu zamene oštećene novčanice.

Menjački poslovi regulisani su Odlukom o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova. Pomenutom Odlukom nije propisana obaveza zamene oštećenih i vanopticajnih novčanica stranog novca tako da je to stvar poslovne politike banke ili menjačnice, tj. one mogu ali ne moraju izvršiti zamenu oštećenih i vanopticajnih novčanica stranog novca. U slučaju da građani ne mogu da pronađu banku ili menjačnicu koja bi bila voljna da izvrši zamenu pomenutih kategorija novca, ili im ne odgovara visina provizije, uvek ostaje mogućnost da se ta zamena izvrši u nekoj od nacionalnih centralnih banaka zemalja članica Evropske monetarne unije (zemlje koje koriste evro kao zajedničku valutu). Detaljne informacije o uslovima zamene novčanica evra građanima su dostupne na internet stranicama centralnih banaka pomenutih zemalja.

Kabinet guvernera