01.07.2017.
Pitanja: Koji su razlozi za to što je dinar ojačao i na najvećem nivou od početka godine? Da li će se jačanje nastaviti ili ne? Kako procenjujete trendove i rizike u pogledu jačanja ili slabljenja dinara? Koliko je NBS prodala ili kupila deviza poslednjih dana, a koliko od početka godine?
Odgovor NBS: Zvanični srednji kurs dinara prema evru 30. juna 2017. godine iznosi 120,8486, što je najviša vrednost dinara (najniža vrednost kursa) od 24. novembra 2015. godine. Dinar je u junu ojačao za 1,5% prema evru, dok je od početka 2017. godine domaća valuta ojačala za 2,2%.
Nakon deprecijacijskih pritisaka prisutnih na početku godine, od polovine februara kretanja na domaćem deviznom tržištu su značajno stabilnija, a od aprila su prisutni uglavnom aprecijacijski pritisci, pa je dinar i pored intervencija NBS kupovinom deviza u poslednja tri meseca ojačao za 2,6% prema evru.
Sve ovo rezultat je poboljšanih domaćih makroekonomskih prilika, što je uticalo i na domaća preduzeća i na strane investitore. Uravnoteženje ponude i tražnje za devizama rezultat je bolje usklađenosti platnobilansnih kretanja, odnosno popravljanja spoljnotrgovinskih pokazatelja zemlje. To je, sa jedne strane, smanjilo razliku između tražnje i ponude deviza od strane domaćih preduzeća, pa samim tim i pritiske na devizno tržište, dok je sa druge strane, posredno uticalo i na veće poverenje stranih portfolio investitora u perspektive domaće ekonomije, a u ambijentu smanjene neizvesnosti na globalnim finansijskim tržištima. To se odrazilo kroz njihovo pojačano ulaganje u dugoročne dinarske hartije od vrednosti Republike Srbije, odnosno zaustavljanje trenda deprecijacijskih pritisaka na kurs po tom osnovu, koji su preovladavali gotovo cele prošle i početkom ove godine. Pored toga, stabilnosti na deviznom tržištu doprineli su i povećanje neto indeksirane aktive banaka (povećano kreditiranje), kao i nešto veći neto otkup efektivnog stranog novca od ovlašćenih menjača i fizičkih lica, koji je nakon manjih iznosa karakterističnih za početak godine sada na sezonski uobičajenom višem nivou.
Narodna banka Srbije je u cilju sprečavanja prekomernih kratkoročnih oscilacija deviznog kursa u prethodnih deset dana (od 19. juna do 29. juna) intervenisala na deviznom tržištu isključivo na strani kupovine deviza i to u iznosu od 200 mln evra, kako bi ublažila prekomerne kratkoročne oscilacije u smeru jačanja dinara. Od početka godine (zaključno sa 29. junom) Narodna banka Srbije je intervenisala neto kupovinom 135 mln evra (kupovinom 480 mln evra i prodajom 345 mln evra), pokazujući na taj način svoju objektivnost i nepristrasnost prilikom reagovanja na deviznom tržištu. Podsećamo da je od 2015. godine NBS po osnovu deviznih intervencija povećala devizne rezerve za 495 mln evra, a dinar je u tom periodu ojačao za 0,1% u odnosu na evro.
Devizni kurs je veoma dinamična kategorija na koju na dnevnoj osnovi utiče veliki broj činilaca i čije kretanje je gotovo nemoguće predvideti. Ipak, dobra informisanost NBS o potencijalnom uticaju ovih faktora omogućava održanje stabilnosti na deviznom tržištu na efikasan način. Narodna banka Srbije će, kao i do sada, pratiti uticaj svih potencijalnih faktora na deviznom tržištu i po potrebi reagovati kako bi održala relativnu stabilnost i omogućila normalno funkcionisanje deviznog tržišta.
Kabinet guvernera