01/07/2017
Питања: Који су разлози за то што је динар ојачао и на највећем нивоу од почетка године? Да ли ће се јачање наставити или не? Како процењујете трендове и ризике у погледу јачања или слабљења динара? Колико је НБС продала или купила девиза последњих дана, а колико од почетка године?
Одговор НБС: Званични средњи курс динара према евру 30. јуна 2017. године износи 120,8486, што је највиша вредност динара (најнижа вредност курса) од 24. новембра 2015. године. Динар је у јуну ојачао за 1,5% према евру, док је од почетка 2017. године домаћа валута ојачала за 2,2%.
Након депрецијацијских притисака присутних на почетку године, од половине фебруара кретања на домаћем девизном тржишту су значајно стабилнија, а од априла су присутни углавном апрецијацијски притисци, па је динар и поред интервенција НБС куповином девиза у последња три месеца ојачао за 2,6% према евру.
Све ово резултат је побољшаних домаћих макроекономских прилика, што је утицало и на домаћа предузећа и на стране инвеститоре. Уравнотежење понуде и тражње за девизама резултат је боље усклађености платнобилансних кретања, односно поправљања спољнотрговинских показатеља земље. То је, са једне стране, смањило разлику између тражње и понуде девиза од стране домаћих предузећа, па самим тим и притиске на девизно тржиште, док је са друге стране, посредно утицало и на веће поверење страних портфолио инвеститора у перспективе домаће економије, а у амбијенту смањене неизвесности на глобалним финансијским тржиштима. То се одразило кроз њихово појачано улагање у дугорочне динарске хартије од вредности Републике Србије, односно заустављање тренда депрецијацијских притисака на курс по том основу, који су преовладавали готово целе прошле и почетком ове године. Поред тога, стабилности на девизном тржишту допринели су и повећање нето индексиране активе банака (повећано кредитирање), као и нешто већи нето откуп ефективног страног новца од овлашћених мењача и физичких лица, који је након мањих износа карактеристичних за почетак године сада на сезонски уобичајеном вишем нивоу.
Народна банка Србије је у циљу спречавања прекомерних краткорочних осцилација девизног курса у претходних десет дана (од 19. јуна до 29. јуна) интервенисала на девизном тржишту искључиво на страни куповине девиза и то у износу од 200 млн евра, како би ублажила прекомерне краткорочне осцилације у смеру јачања динара. Од почетка године (закључно са 29. јуном) Народна банка Србије је интервенисала нето куповином 135 млн евра (куповином 480 млн евра и продајом 345 млн евра), показујући на тај начин своју објективност и непристрасност приликом реаговања на девизном тржишту. Подсећамо да је од 2015. године НБС по основу девизних интервенција повећала девизне резерве за 495 млн евра, а динар је у том периоду ојачао за 0,1% у односу на евро.
Девизни курс је веома динамична категорија на коју на дневној основи утиче велики број чинилаца и чије кретање је готово немогуће предвидети. Ипак, добра информисаност НБС о потенцијалном утицају ових фактора омогућава одржање стабилности на девизном тржишту на ефикасан начин. Народна банка Србије ће, као и до сада, пратити утицај свих потенцијалних фактора на девизном тржишту и по потреби реаговати како би одржала релативну стабилност и омогућила нормално функционисање девизног тржишта.
Кабинет гувернера