Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
Globalni dogovor Ujedinjenih nacija posvećen promovisanju društveno odgovornog poslovanja je sa preko 10.000 članova iz više od 145 zemalja najmasovnije dobrovoljno udruženje na svetu. Sve više je onih koji i u sve konkurentnijoj privredi Srbije prepoznaju značaj činjenice da društveno odgovorna poslovna praksa predstavlja mogućnost za unapređenje poslovnih rezultata. Narodna banka Srbije je, ne samo jedan od osnivača Globalnog dogovora u Srbiji, već i aktivni član ove inicijative.
Globalni dogovor čini praktično okvir za razmenu stručnih znanja i unapređenje poslovne prakse preduzeća članica Globalnog dogovora posvećenih integraciji osnovnih i univerzalno prihvaćenih načela iz oblasti zaštite ljudskih i radnih prava, zaštite životne sredine i borbe protiv korupcije. Globalni dogovor nije regulatorno telo. Udruženje ne kontroliše, ne nameće i ne vrednuje ponašanje ili akcije pojedinih preduzeća. Umesto toga, Globalni dogovor se oslanja na odgovornost, transparentnost i utemeljeni poslovni interes preduzeća, organizacija iz nevladinog sektora, udruženja i akademskih institucija sa osnovnim ciljem iniciranja i razmene znanja o konkretnim akcijama koje u praksi promovišu i primenjuju osnovna načela društvene odgovornosti.
Deset principa Globalnog dogovora iz oblasti zaštite ljudskih i radnih prava, zaštite životne sredine i borbe protiv korupcije zasnivaju se na:
Globalni dogovor od svojih članica očekuje da prihvate, podrže i promovišu, u okviru njihove delatnosti, sledeće osnovne vrednosti iz oblasti zaštite ljudskih i radnih prava, zaštite životne sredine i borbe protiv korupcije:
U Srbiji Globalni dogovor postoji od 6. decembra 2007. godine, broji više od 100 članica i funkcioniše preko sledećih tela: