Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
Prvi korak na putu evropskih integracija Republike Srbije (RS) bilo je uključivanje u Proces stabilizacije i pridruživanja, koji predstavlja poseban oblik saradnje EU sa zemljama Zapadnog Balkana, a čiji je cilj postepeno razvijanje zone slobodne trgovine i otvaranje perspektive članstva u EU.
Proces je zasnovan na Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, koji pripada novoj generaciji sporazuma namenjenih državama obuhvaćenim Procesom stabilizacije i pridruživanja. Iako je opšti okvir Sporazuma unapred određen (radi se o tipskom ugovoru), on se prilagođava svakoj državi sa kojom se zaključuje. Potpisivanjem Sporazuma država postaje pridružena država EU, a potvrđuje joj se i status potencijalnog kandidata za punopravno članstvo u Uniji. Zaključuje se na neodređeno vreme, a rokovi za sprovođenje obaveza iz Sporazuma razlikuju se od zemlje do zemlje. Svi pregovori koji slede nakon potpisivanja Sporazuma su pregovori o vremenu ispunjenja zahteva EU, a ne i pregovori o uslovima ulaska u EU.
Proces stabilizacije i pridruživanja naše zemlje formalno je započeo 2000, a prvu etapu u ovom procesu RS je uspešno završila 29. aprila 2008. potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između evropskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Srbije, s druge strane i Prelaznog trgovinskog sporazuma, kao njegovog sastavnog dela.
Potpisivanjem Sporazuma RS je dobila status države pridružene EU, što je status najbližih veza jedne zemlje koja nije članica sa EU. Takođe, po prvi put je uspostavljen sveobuhvatan ugovorni odnos sa EU i njenim državama članicama u kome su prava i obaveze ugovornih strana jasno definisane. Dve najvažnije obaveze koje je RS preuzela potpisivanjem Sporazuma su postepena liberalizacija trgovine industrijskim i poljoprivrednim proizvodima, kao i obaveza usklađivanja domaćih propisa s pravnim tekovinama EU i njihova dosledna primena. Tako je, prema članu 72. Sporazuma, RS bila u obavezi da, u dogovoru sa Evropskom komisijom, pripremi poseban Program za sprovođenje obaveza iz Sporazuma. U tom cilju Vlada RS je pripremila Nacionalni program za integraciju RS u EU (NPI), koji je usvojen 9. oktobra 2008, a revidiran decembra 2009. godine. Usklađivanje zakonodavstva i sprovođenje propisa iz tog programa praćeni su od strane EU.
Formalizacijom dugogodišnje institucionalne saradnje sa EU, RS se obavezala da sve obaveze iz ovog sporazuma ispunjava postepeno, a usklađivanje domaćeg zakonodavstva započelo je na dan potpisivanja SSP-a i postepeno se proširivalo na sve elemente pravnih tekovina EU na koje SSP upućuje.
Sporazum je stupio na snagu 1. septembra 2013. nakon ratifikacije od strane Narodne skupštine RS, Evropskog parlamenta i parlamenata svih zemalja članica EU. Međutim, ekonomski aspekti Sporazuma, tj. fazno uspostavljanje zone slobodne trgovine, počelo je nakon ratifikovanja Prelaznog sporazuma, koji je stupio na snagu 1. februara 2010. godine.
Nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Prelazni sporazum stavljen je van snage, dok su obaveze koje su utvrđene u Sporazumu, a nisu se nalazile u Prelaznom sporazumu, postale obavezujuće i rokovi za njihovo ispunjenje počeli su da teku.
Proces pridruživanja EU na osnovu SSP-a | |||
---|---|---|---|
29. 4. 2008. | 9. 9. 2008. | 1. 2. 2010. | 1. 9. 2013. |
Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU i Prelaznog trgovinskog sporazuma | Ratifikacija SSP-a | Stupanje na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma | Stupanje na snagu SSP-a |
Primena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju prati se u okviru tela koja su formirana za nadgledanje njegovog sprovođenja, i to:
Iako zasnovani na različitim pravnim osnovama, s razvojem pregovora sa EU proces pridruživanja i proces pristupanja postepeno se približavaju i spajaju u jedan. S tim u vezi, tokom pregovora o članstvu primena Sporazuma će biti praćena u okviru tela formiranih za njegovu primenu a stepen napretka u pristupanju biće ocenjivan i na osnovu efektivne primene Sporazuma. [1]
[1]Pregovarački okvir EU: „Napredak pregovora naročito će se meriti na osnovu zahteva koji, između ostalog, podrazumevaju i ispunjavanje obaveza RS predviđenih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju“.