Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
Globalna finansijska kriza usmerila je fokus tržišnih učesnika i javnosti na značaj stabilnosti finansijskog sistema i na troškove koji mogu nastati ako se ta stabilnost naruši. Na nacionalnim nivoima, kao i na međunarodnom nivou, to je podstaklo ubrzani razvoj makroprudencijalne politike. Institucije i regulatorna tela nadležna za jačanje stabilnosti finansijskog sistema sve češće donose i primenjuju mere kako bi se smanjili sistemski rizici i očuvala i ojačala stabilnost tog sistema. Mere koje za cilj imaju sprečavanje nastanka finansijskih rizika u sistemu, ili njihovo ublažavanje, čime se doprinosi očuvanju i jačanju stabilnosti finansijskog sistema kao celine, jesu mere makroprudencijalne politike.
Osnovni ciljevi makroprudencijalne politike ostvaruju se preko prelaznih ciljeva makroprudencijalne politike, a to su:
Izrada Makroprudencijalnog okvira samo je jedan od odgovora nosilaca makrorpudencijalne politike na potrebu da se ova nova oblast bliže uredi, ali i da se približi širokoj javnosti.