22.07.2004.

Uslovi pod kojima menjači prodaju i otkupljuju devize od građana

Narodna banka Srbije upozorava građane da prilikom prodaje ili kupovine deviza obrate pažnju gde će to i pod kojim uslovima uraditi, pošto se menjački poslovi obavljaju direktno na šalterskim mestima Narodne banke Srbije, u bankama i u privatnim menjačnicama. Građani, zbog nedovoljne obaveštenosti, dolaze u situaciju da u nekim privatnim menjačnicama prilikom kupoprodaje deviza plate visoke provizije, gubeći iz vida da od njihovog izbora zavisi da li će ove transakcije obaviti na drugom mestu i pod za njih povoljnijim uslovima.

Na šalterskim mestima NBS devize se prodaju ili kupuju po zvaničnom kupovnom ili prodajnom kursu utvrđenom na zvaničnoj kursnoj listi NBS za određeni dan, uz proviziju od 0,15 odsto koja se naplaćuje samo prilikom prodaje stranog efektivnog novca, dok se otkup deviza od građana vrši bez naplate provizije. Na svom sajtu Narodna banka Srbije će objaviti tačne adrese šalterskih mesta NBS za menjačke poslove u mestima u Srbiji.

Upozoravamo građane da banke i privatne menjačnice proviziju za otkup i prodaju deviza određuju samostalno, odnosno slobodno, i da ona predstavlja element konkurencije u njihovoj poslovnoj politici. Građani treba da znaju da privatne menjačnice koje imaju istaknut znak Narodne banke na svojim prostorijama time samo potvrđuju da su dobile licencu da obavljaju ovaj posao u svoje ime, a za račun NBS. To ih obavezuje, upravo da bi građani bili u stanju da se odluče gde će i uz koliki trošak da prodaju ili kupe devize, da uz svoju i kursnu listu NBS za taj dan, na vidno mesto istaknu i obaveštenje o proviziji koju naplaćuju za menjačke poslove.

Prilikom kupoprodaje deviza u bankama i privatnim menjačnicama građani, dakle, treba da se raspitaju za vrednost evra važeću za taj dan, koja uključuje i proviziju za menjački posao, kako bi mogli da se odluče gde će zameniti efektivni strani novac. Drugim rečima, Narodna banka Srbije savetuje građanima da ne uđu u prvu menjačnicu na koju naiđu, dok ne provere cenu evra i na drugim menjačkim mestima, pošto ima privatnih menjačnica koje zaračunavaju visoke provizije prilikom kupovine ili prodaje deviza, pogotovo ukoliko se nalaze na tranzitnim mestima gde računaju na neobaveštenost građana i potrebu da ovaj posao brzo obave. Prema saznanjima NBS kod 95 odsto privatnih menjača i banaka pomenuta provizija se kreće oko jedan odsto, zbog čega Narodna banka Srbije još jednom poziva građane da obrate pažnju na uslove koje im nude menjači prilikom kupovine ili zamene efektivnog stranog novca.

Kabinet guvernera