19.10.2021.

Biznis i finansije, oktobar 2021 – pitanja u vezi s bankarskim garancijama

Pitanja: Da li broj izdatih bankarskih garancija u proteklih pet godina raste ili opada? Kakav je trend prisutan na tržištu? Kakav je trenutni „presek stanja” – koliko ima izdatih bankarskih garancija, u kojoj vrednosti i za koje svrhe? Bankarske garancije pre pandemije kovida-19 i sada – da li je i koliko pandemija uticala na tražnju za bankarskim garancijama u Srbiji?

Odgovor: Ako se posmatra period od proteklih pet godina, iznos bankarskih garancija je beležio trend rasta. Od kraja 2015. godine zaključno s junom 2021. godine, iznos bankarskih garancija porastao je za gotovo 60%. U skladu s privrednom aktivnošću u Republici Srbiji, ovaj rast je najizraženiji bio tokom 2018. i 2019. godine. Prema poslednjim tromesečnim podacima, u junu 2021. godine stanje potencijalnih plasmana po plativim i činidbenim garancijama na nivou bankarskog sektora Republike Srbije iznosilo je 412 milijardi dinara. Od tog iznosa, na činidbene garancije odnosi se 65% (npr. garancije za dobro izvršenje posla, tenderska garancija, garancija za povraćaj avansa), a na plative garancije 35% (npr. carinske garancije i garancija obezbeđenja plaćanja).

Zahvaljujući aktivnostima koje je Narodna banka Srbije preduzimala prethodnih godina, bankarski sektor Republike Srbije suočio se s krizom izazvanom pandemijom kovid-19 s više nego adekvatnim rezervama kapitala i likvidnosti, kao i najnižim učešćem problematičnih kredita u ukupnim kreditima do tada, spreman da podrži dalji rast kreditne aktivnosti i tražnje za izdavanjem bankarskih garancija i u uslovima krize. Banke su uprkos pandemiji nastavile da izdaju garancije klijentima, te je tokom 2020. godine i prvoj polovini 2021. godine vrednost bankarskih garancija povećana za skoro 10%, što govori o spremnosti bankarskog sektora da podrži ekonomsku aktivnost. Spram rasta ekonomske aktivnosti u Republici Srbiji, očekuje se da će i u narednom periodu rasti tražnja za bankarskim garancijama.

Narodna banka Srbije kontinuirano prati situaciju u finansijskom sektoru, kao i stanje na celokupnom domaćem i međunarodnom tržištu, i preduzima sve potrebne aktivnosti kako bi se obezbedila finansijska stabilnost i u što većoj meri ublažili negativni efekti izazvani pandemijom na privredu i stanovništvo.

Kabinet guvernera