05.07.2021.
Pitanja : Šta je pozajmica osnivača za likvidnost? Da li se na pozajmice osnivača za likvidnost obračunavaju porez i kamate? Da li postoji rok do kada pozajmica treba da se vrati?
Odgovor: Pozajmica osnivača predstavlja zajam koji osnivač određenog pravnog lica, daje tom pravnom licu radi obezbeđivanja likvidnosti tog pravnog lica, a na osnovu zaključenog ugovora o zajmu između osnivača pravnog lica i pravnog lica. Tim ugovorom o zajmu uređuju se iznos pozajmice, rok za vraćanje, namena pozajmljenih sredstava, kao i ostali obavezni elementi koje ugovor o zajmu mora da sadrži.
Napominjemo istovremeno da pojam i uslove za davanje pozajmice osnivača za likvidnost ne uređuju propisi iz nadležnosti Narodne banke Srbije već je potrebno da se za detaljan odgovor obratite nadležnom organu, tj. Ministarstvu privrede.
Narodna banka Srbije je 28. maja ove godine dala saopštenje koje se odnosilo isključivo na upotrebu šifara za plaćanje koje se koriste u platnom nalogu na osnovu kojeg se izvršava transakcija koja za osnovu ima pozajmicu osnivača za likvidnost.
S aspekta Zakona o platnim uslugama, platna transakcija označava uplatu, prenos ili isplatu novčanih sredstava koje inicira platilac ili primalac plaćanja, a obavlja se bez obzira na pravni odnos između platioca i primaoca plaćanja, te da platni nalog označava instrukciju platioca ili primaoca plaćanja svom pružaocu platnih usluga kojom se zahteva izvršenje platne transakcije.
U saopštenju Narodne banke Srbije je navedeno da su u Odluci o obliku, sadržini i načinu korišćenja obrazaca platnih naloga za izvršenje platnih transakcija u dinarima („Službeni glasnik RS”, br. 55/2015, 78/2015, 82/2017, 65/2018, 78/2018, 22/2019 i 125/2020; u daljem tekstu: Odluka) i Prilogu 3 ove odluke, navedene šifre plaćanja koje korisnici platnih usluga koriste prilikom popunjavanja platnog naloga. S tim u vezi ističemo da u skladu sa tačkom 8. Odluke, šifre plaćanja su propisane na osnovu predloga Ministarstva finansija. Odlukom je predviđeno da se šifra plaćanja 81 – Pozajmice osnivača za likvidnost (uplata pozajmice osnivača – fizičkog lica pravnom licu) može koristiti isključivo prilikom uplate pozajmice koju vrši fizičko lice sa statusom osnivača pravnom licu (npr. društvo sa ograničenom odgovornošću). S druge strane, kako preduzetnik nije pravno lice i za svoje obaveze proistekle iz poslovanja odgovara neograničeno i imovinom koju je uložio u poslovanje, i celokupnom svojom imovinom, tj. i onom koju prethodno nije uložio u svoje poslovanje, pozajmica osnivača za likvidnost u slučaju preduzetnika ne predstavlja pozajmicu osnivača svojoj preduzetničkoj radnji, jer preduzetnik kao fizičko lice ne postoji odvojeno od svoje tzv. preduzetničke radnje, već predstavlja ulaganje kapitala u poslovanje, odnosno korišćenje svojih ličnih sredstava u poslovne svrhe, te se za predviđenu namenu uplate ne može koristiti šifra plaćanja 81 – Pozajmice osnivača za likvidnost, već šifra plaćanja 90 – Druge transakcije.
Imajući u vidu navedeno, upućujemo vas da se za odgovore na vaša pitanja obratite Ministarstvu privrede a Ministarstvu finansija za odgovor na pitanje koje se odnosi na poreski tretman pozajmice osnivača za likvidnost.
Kabinet guvernera