Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
Budući da je Narodna banka Srbije, u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, regulator i supervizor značajnog broja finansijskih institucija u Republici Srbiji, ona ima važnu ulogu i u sistemu borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Funkcija Narodne banke Srbije kao regulatora u ovoj oblasti ogleda se u izradi, odnosno učešću u izradi relevantnih zakona i podzakonskih akata koji, između ostalog, imaju za cilj i da smanje mogućnost pranja novca i finansiranja terorizma kroz finansijske institucije čije poslovanje kontroliše Narodna banka Srbije, kao i u:
Ulogu supervizora Narodna banka Srbije započinje postupkom izdavanja dozvola za rad1 subjektima nadzora iz svoje nadležnosti, kao i njihovom najvišem rukovodstvu. Pored toga, Narodna banka Srbije prati da li se postupa u skladu s propisima i unutrašnjim aktima obveznika, te, između ostalog, procenjuje adekvatnost sistema za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma kod obveznika primene Zakona iz njene nadležnosti, kako bi se sprečilo da budu zloupotrebljeni u svrhu pranja novca i finansiranja terorizma. Ako se u postupku nadzora nad obveznikom utvrde nepravilnosti, Narodna banka Srbije preduzima mere u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima.
Uloga Narodne banke Srbije kao supervizora definisana je sektorskim zakonima i članom 109. Zakona, na osnovu čega se vrše kontrola:
U oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, Narodna banka Srbije sarađuje s domaćim i stranim institucijama. Ta saradnja najčešće se bliže uređuje potpisanim sporazumima u oblasti supervizije, a obuhvata razne vidove poslovno-tehničkih aktivnosti (razmena informacija i iskustava, obuka zaposlenih i dr.).
Kao jedan od značajnijih sporazuma može se izdvojiti Sporazum o saradnji u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, koji je potpisan sa Upravom za sprečavanje pranja novca (finansijsko-informaciona jedinica Republike Srbije). Tim sporazumom je omogućena razmena operativnih informacija, što znatno olakšava sam proces kontrole.
1 Narodna banka Srbije izdaje dozvole za rad bankama, ovlašćenim menjačima, društvima za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, davaocima finansijskog lizinga, društvima za osiguranje, društvima za posredovanje u osiguranju, društvima za zastupanje u osiguranju i zastupnicima u osiguranju, institucijama elektronskog novca, platnim institucijama, a od juna 2021. i pružaocima usluga povezanih s virtuelnim valutama.