Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
Shvativši realnu opasnost od organizovanog međunarodnog kriminala, međunarodna zajednica je razvila strategiju opšte borbe protiv najopasnijih vidova kriminaliteta, kao što je trgovina opojnim drogama, oružjem, belim robljem i sl. S tim je u neraskidivoj vezi i pranje novca. Radi povećanja efikasnosti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma u državama članicama, Ujedinjene nacije i Evropska unija donele su, između ostalog, i sledeća dokumenta:
Manival (Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures and the Financing of Terrorism) – Komitet Saveta Evrope, osnovan je 1997. godine s ciljem da se međusobnim ocenjivanjem procenjuje usklađenost sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u državama članicama s međunarodnim standardima. Procena se vrši na osnovu prikupljenjih informacija iz upitnika, kao i na osnovu posete tima evaluatora, koji je izabrao sekretarijat Manivala. Evaluatori izrađuju nacrt izveštaja o usklađenosti zakonodavstva i prakse u konkretnoj državi s međunarodnim standardima. Nakon određenog kruga usaglašavanja, konačna verzija izveštaja usvaja se na plenarnim zasedanjima, koja se održavaju najmanje dva puta godišnje. Svaki izveštaj sastoji se od analize stanja, ocene stanja i preporuka za unapređenje sistema za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma ocenjivane zemlje. Manival, u okviru Saveta Evrope, poseduje mehanizme pritiska na države članice radi primene navedenih preporuka i sprovođenja drugih mera na državnom nivou. Ti mehanizmi podrazumevaju obavezu redovnog izveštavanja Manivala o svakom napretku, slanje visoke diplomatske misije u državu članicu, te isključenje iz članstva Saveta Evrope. Izveštaji koje usvaja Manival jesu javni i koriste se u procenama finansijske stabilnosti i sigurnosti ulaganja u pojedinim državama. Međunarodni monetarni fond i Svetska banka preuzimaju izveštaje Manivala, koje ugrađuju u svoje analize i izveštaje.
FATF (The Financial Action Task Force) jeste međunarodno telo osnovano u Parizu 1989. godine s ciljem da razvija i unapređuje politiku za efikasnu borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, kao i da prati sprovođenja mera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u zemljama članicama. U sprovođenju tih aktivnosti FATF sarađuje sa ostalim međunarodnim telima uključenim u sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, kao što je Manival.
FATF je 2012. godine revidirao i objavio Četrdeset preporuka za sprečavanje pranja novca, koje se odnose na efikasno uspostavljanje sistema za borbu protiv pranja novca, a pokrivaju pravni sistem i sprovođenje zakona, finansijski sistem i njegovu regulativu, kao i međunarodnu saradnju. Sve preporuke se kontinuirano ažuriraju.
Bazelski komitet za superviziju banaka, čiji je osnovni cilj da poboljša razumevanje ključnih supervizorskih izazova i unapredi kvalitet supervizije banaka širom sveta, promovisao je 29 ključnih principa koji uspostavljaju minimalne standarde za efikasan sistem supervizije, a uključuju i:
Bazelski komitet je usvojio i dokument o merama poznavanja i praćenja stranke za banke, u kome je posebno obrađeno pitanje usvajanja pravila „Upoznaj svog klijenta” u bankama.
Evropska unija usvojila je 30. maja 2018. godine Petu direktivu za sprečavanje upotrebe finansijskih institucija u svrhu pranja novca ili finansiranja terorizma, uz obavezu zemalja članica da je do 10. januara 2020. uključe u domaće zakonodavstvo. Direktiva uzima u obzir revidirane preporuke FATF-a iz 2012. godine. Glavne izmene odnose se na dalje unapređenje primene pristupa na bazi procene rizika jačanjem nadzora. Pored toga, ova direktiva uvodi nove kategorije obveznika, pravila za utvrđivanje stvarnog vlasnika i veću transaprentnost registara stvarnih vlasnika, prepoznaje elektronski dokument kao pouzdan i verodostojan izvor podataka i dr.
Evropska unija primenjuje i Uredbu 2015/847 o podacima koji prate prenos novčanih sredstava, koja je takođe zasnovana na standardima utvrđenim preporukama FATF-a.