Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
Narodna banka Srbije, u skladu sa propisima kojima se reguliše sprovođenje operacija na otvorenom tržištu, obavlja repo i trajne transakcije kupovine i prodaje hartija od vrednosti.
Pod repo transakcijom hartijama od vrednosti podrazumevaju se kupovina i prodaja hartija od vrednosti u kojoj su se ugovorne strane sporazumele da na datum kupovine prodavac proda kupcu hartije od vrednosti, koji plaća prodavcu kupovnu cenu za te hartije, uz istovremenu obavezu kupca da na ugovoreni datum reotkupa te iste hartije od vrednosti proda prodavcu, koji je u obavezi da kupcu plati ugovorenu reotkupnu cenu.
Repo transakcije mogu se podeliti na:
U reverznoj repo transakciji Narodna banka Srbije bankama repo prodaje hartije od vrednosti – datum prodaje, sa obavezom da te hartije od vrednosti otkupi na ugovoreni datum – datum reotkupa. Na datum prodaje hartija od vrednosti Narodna banka Srbije naplaćuje od banaka kupovnu cenu za te hartije, dok na datum reotkupa plaća bankama kupovnu cenu uvećanu za kamatu – reotkupna cena. Efekat transakcije je privremeno povlačenje viškova likvidnosti iz bankarskog sektora.
U repo transakciji Narodna banka Srbije od banaka repo kupuje hartije od vrednosti – datum kupovine, pri čemu su banke u obavezi da te hartije od vrednosti otkupe na ugovoreni datum – datum reotkupa. Na datum kupovine hartija od vrednosti Narodna banka Srbije plaća bankama kupovnu cenu za te hartije, dok na datum reotkupa naplaćuje od banaka kupovnu cenu uvećanu za kamatu – reotkupna cena. Efekat transakcije je privremeno obezbeđenje nedostajuće likvidnosti bankarskog sektora.
Osnovne karakteristike koncepta repo transakcija koje sprovodi Narodna banka Srbije su:
Pod trajnom transakcijom hartijama od vrednosti podrazumeva se kupovina i prodaja hartija od vrednosti bez obaveze njihove ponovne prodaje, odnosno kupovine.
Radi povlačenja viškova likvidnih sredstava banaka, Narodna banka Srbije je počev od 2000. godine pa do januara 2005. godine, kao osnovni oblik intervencije na novčanom tržištu, aukcijski trajno prodavala sopstvene kratkoročne hartije od vrednosti – blagajničke zapise različitih rokova dospeća. U periodu od januara 2005. godine do februara 2009. godine, Narodna banka Srbije je trajne transakcije hartijama od vrednosti koristila kao pomoćni instrument monetarne politike.