Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
Obavezna rezerva predstavlja iznos sredstva koje su banke u obavezi da polože na račune koje je centralna banka propisala za ovu namenu.
Obavezna rezerva je instrument monetarne politike koji centralna banka koristi u manjem ili većem obimu, u zavisnosti od uslova konkretnog finansijskog sistema.
Stepen restriktivnosti monetarne politike primenom ovog instrumenta određen je stopom obavezne rezerve, koja može biti jedinstvena ili diferencirana, kao i bazom na koju se stopa primenjuje. U tom smislu, obavezna rezerva se može primenjivati na ukupne depozite, na deo depozita, ili se mogu uključiti i kategorije po osnovu drugih obaveza, kao što su obaveze po kreditima i sredstvima pribavljenim emisijom hartija od vrednosti.
Promenama stopa obavezne rezerve utiče se na smanjenje ili proširenje kreditnog potencijala poslovnih banaka i povlačenje, odnosno kreiranje likvidnosti banaka. U tržišnim privredama stopa obavezne rezerve ima veći značaj kao instrument kreditnog regulisanja, a manji kao instrument regulisanja likvidnosti banaka.
Narodna banka Srbije obaveznu rezervu koristi kao pomoćni instrument, tj. onda kada su iscrpljeni efekti ostalih tržišnih mera monetarnog regulisanja. Odluku o visini stopa, kao i osnovici za obračun obavezne rezerve, donosi Izvršni odbor Narodne banke Srbije.
U dinarima | U devizama |
---|---|
|
|
Do dve godine | Preko dve godine | |
---|---|---|
U dinarima | 7% | 2% |
U devizama | 23% | 16% |
U devizama – na dinarske obaveze indeksirane deviznom klauzulom | 100% | 100% |
Prema Odluci o obaveznoj rezervi banaka kod Narodne banke Srbije, osnovicu za obračun obavezne rezerve čine prosečna dnevna knjigovodstvena stanja obaveza iz prethodnog kalendarskog meseca, čiji su osnov:
Izuzetno, banke ne obračunavaju obaveznu rezervu na iznos:
Radi očuvanja i jačanja stabilnosti finansijskog sistema Republike Srbije, Izvršni odbor Narodne banke Srbije može da odluči da banka u određenom periodu ne obračunava obaveznu rezervu na ukupne obaveze ili na deo obaveza banke, i to naročito u slučaju restrukturiranja banke u skladu sa zakonom kojim se uređuju banke i/ili kada se oceni da banka ima probleme s likvidnošću.
Prosečno dnevno knjigovodstveno stanje deviznih obaveza, kao i dinarskih obaveza indeksiranih deviznom klauzulom, koje čine deo devizne osnovice izražava se u evrima, s tim što se za svaki dan sredstva denominovana u drugim valutama – uključujući i dinare, preračunavaju u evre primenom zvaničnih srednjih kurseva dinara Narodne banke Srbije za odgovarajuće valute.
Obračun obavezne rezerve banke vrše jedanput mesečno, 17. u mesecu, odnosno radnog dana koji mu prethodi ukoliko je 17. u mesecu neradni dan.
Obračun obavezne rezerve se vrši primenom odgovarajućih stopa na iznos prosečnog dnevnog knjigovodstvenog stanja dinarskih i deviznih obaveza koje čine osnovicu za obračun obavezne rezerve u prethodnom kalendarskom mesecu, pri čemu se uzimaju u obzir svi dani u tom mesecu.
Obavezna rezerva na dinarske izvore se obračunava po stopi od:
Primenom ovih stopa dobija se obračunata obavezna rezerva u dinarima.
Obavezna rezerva na devizne izvore se obračunava po stopi od:
Primenom ovih stopa dobija se obračunata obavezna rezerva u evrima.
Obračunata dinarska obavezna rezerva je šira kategorija od obračunate obavezne rezerve u dinarima, a čini je zbir:
Obračunata dinarska obavezna rezerva se izdvaja u dinarima.
Obračunata devizna obavezna rezerva je uža kategorija od obračunate obavezne rezerve u evrima, a čini je:
Obračunata devizna obavezna rezerva izdvaja se u evrima, s tim da banke kod kojih bi, zbog izdvajanja devizne obavezne rezerve u evrima, pokazatelj deviznog rizika bio veći od onog koji je propisan odlukom Narodne banke Srbije kojom se uređuje adekvatnost kapitala banke, mogu deviznu obaveznu rezervu izdvajati i u američkim dolarima.
Obračunski period traje od 18. u mesecu do 17. u narednom mesecu.
U obračunskom periodu banke su dužne da održavaju prosečno dnevno stanje izdvojene dinarske, odnosno devizne obavezne rezerve u visini obračunate dinarske, odnosno devizne obavezne rezerve, s tim da dnevno stanje izdvojene dinarske odnosno devizne obavezne rezerve može biti veće ili manje od obračunate obavezne rezerve. Za izračunavanje prosečnog dnevnog stanja izdvojene dinarske, odnosno devizne obavezne rezerve uzimaju se u obzir svi dani u obračunskom periodu.
Do maja 2008. godine, obračunski period trajao je od 11. u mesecu do 10. u narednom mesecu. S obzirom na to da je kraj obračunskog perioda koincidirao s datumom naplate PDV-a, od maja 2008. godine primenjen je novi period izdvajanja obavezne rezerve.
Narodna banka Srbije plaća bankama kamatu na iznos ostvarenog prosečnog dnevnog stanja izdvojene dinarske obavezne rezerve u obračunskom periodu do nivoa koji ne prelazi iznos obračunate dinarske obavezne rezerve. Kamata se obračunava i plaća po kamatnoj stopi u visini 0,75% na godišnjem nivou, i to drugog radnog dana po isteku obračunskog perioda.
Izuzetno, radi ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled pandemije bolesti COVID-19, Narodna banka Srbije na deo ovih sredstava, ukoliko su ispunjeni uslovi propisani odlukom kojom se utvrđuju kamatne stope koje Narodna banka primenjuje u postupku sprovođenja monetarne politike – plaća bankama kamatu po kamatnoj stopi u visini 1,25% na godišnjem nivou (0,75%+0,50 procentnih poena).
Narodna banka Srbije obračunava kamatu do kraja meseca za prethodni obračunski period, a naplaćuje do 8. u narednom mesecu. Kamata po osnovu obavezne rezerve obračunava se i plaća, odnosno naplaćuje u valuti u kojoj se vrši izdvajanje obavezne rezerve, tj. u dinarima i evrima.
Kamatne stope po osnovu obavezne rezerve u periodu od januara 2005. godine.