Платне институције и институције електронског новца

Доношење Закона о платним услугама (у примени од 1. октобра 2015) финализација је бројних активности Народне банке Србије на пољу успостављања свеобухватног регулаторног оквира у области пружања платних услуга и издавања електронског новца и представља велики искорак у правцу модернизације националног платног система, односно доноси већу сигурност за клијенте и унапређену заштиту, уз истовремено повећање ефикасности платних трансакција и стварање правног основа за развој иновативних облика плаћања.

Народна скупштина Републике Србије усвојила је 31. јула 2024. године Закон о изменама и допунама Закона о платним услугама, чије се одредбе примењују од 6. маја 2025. године. Измене и допуне Закона о платним услугама имају за циљ да додатно подстакну иновације на тржишту и обезбеде већу конкуренцију и транспарентност у области пружања платних услуга, као и већу заштиту корисника и сигурност при плаћању, при чему се, између осталог, уводе две нове врсте платних услуга (услуге иницирања плаћања и услуге пружања информација о рачуну), као и два нова типа пружалаца платних услуга (пружаоци услуге пружања информације о рачуну и пружаоци услуге иницирања плаћања).

Обавештење у вези с неовлашћеним пружањем платних услуга

Платне услуге у Републици Србији, без добијања посебне дозволе коју издаје Народна банка Србије, могу пружати банке и јавни поштански оператор – непосредно или посредством својих овлашћених заступника. Сви остали субјекти – платне институције и институције електронског новца, у смислу Закона о платним услугама, могу грађанима пружати платне услуге само по добијању дозволе Народне банке Србије, при чему и та лица могу пружати искључиво оне платне услуге за које су добили дозволу, и то непосредно или преко својих овлашћених заступника.

Као што је указивано и у претходним саопштењима у вези с применом Закона о платним услугама, обавештавамо јавност да Народна банка Србије води регистре платних институција и институција електронског новца који имају одговарајућу дозволу Народне банке Србије, с назнаком платних услуга за које су добили дозволу, а који садрже и податке и о овлашћеним заступницима преко којих ове институције могу пружати платне услуге, управо да би се грађани упознали с тим која су привредна друштва (осим банака и јавног поштанског оператора) овлашћена да пружају платне услуге у складу са законом.

Народна банка Србије континуирано проверава рад субјеката за које постоји сумња да се неовлашћено баве пружањем платних услуга и предузима све мере из своје надлежности да такво незаконито понашање спречи, а грађане позива да је обавесте ако имају сазнања о таквим случајевима, и то на имејл-адресу: platni.sistem@nbs.rs или на адресу Народне банке Србије – Краља Петра 12, 11000 Београд, при чему се пријаве могу поднети и анонимно.