Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
Дигитална имовина, односно виртуелна имовина, означава дигитални запис вредности који се може дигитално куповати, продавати, размењивати или преносити и који се може користити као средство размене или у сврху улагања.
Виртуелна валута је врста дигиталне имовине коју није издала и за чију вредност не гарантује централна банка, нити други орган јавне власти, која није нужно везана за законско средство плаћања и нема правни статус новца или валуте.
Пружање услуга повезаних с дигиталном имовином уређено је Законом о дигиталној имовини („Службени гласник РС“, бр. 153/2020) и подзаконским актима надзорних органа (Народне банке Србије и Комисије за хартије од вредности) донетим на основу тог закона. Народна банка Србије надлежна је за одлучивање у управним поступцима, доношење подзаконских аката, надзор над обављањем послова и остваривање других права и обавеза надзорног органа у делу који се односи на виртуелне валуте као врсту дигиталне имовине.
Дозволу за пружање услуга повезаних с виртуелним валутама издаје Народнa банкa Србије.
Правна лица и предузетници са седиштем у Републици Србији или који послују у Републици Србији (нпр. преко огранка) који су стекли виртуелну валуту, без обзира на начин стицања, а при том стицању нису користили услуге повезане с виртуелним валутама код пружаоца услуга који има дозволу Народне банке Србије за пружање тих услуга, податке у Евиденцију ималаца виртуелних валута достављају преко Центра за размену података, који је доступан на следећем линку: https://dataexchange.nbs.rs/WebSite.
Народна банка Србије подсећа јавност да се у Републици Србији од јуна 2021. године примењује Закон о дигиталној имовини, којим је уведена обавеза лиценцирања свих привредних друштава која намеравају да пружају услуге повезане с дигиталном имовином (виртуелним валутама и дигиталним токенима) у Републици Србији. Пружање услуга повезаних с виртуелним валутама без дозволе Народне банке Србије сматра се неовлашћеним пружањем тих услуга и није дозвољено у складу са Законом о дигиталној имовини, а представља и кривично дело у складу с Кривичним закоником.
Од почетка примене Закона о дигиталној имовини Народна банка Србије континуирано се проверава неовлашћено пружање услуга повезаних с виртуелним валутама како би спречила неовлашћене активности у нашој земљи и заштитила грађане од потенцијалних превара, те је до сада предузимала одговарајуће мере и поступке којима се то онемогућавало.
Народна банка Србије позива јавност да, уколико имају сазнања или сумњају да неко правно или физичко лице пружа услуге повезане с дигиталном имовином без дозволе Народне банке Србије, поднесе пријаву Народној банци Србије на адресу Краља Петра 12, 11000 Београд, или имејл-адресу virtuelne.valute@nbs.rs, при чему се пријаве могу поднети и анонимно.