Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
30.08.2024.
Према подацима Републичког завода за статистику, индустријска производња је у јулу 2024. забележила међугодишњи раст од 4,6%, вођен растом у секторима прерађивачке индустрије (8,5% међугодишње) и рударства (5,2% међугодишње), док је у сектору енергетике забележен међугодишњи пад (–14,9% међугодишње). У оквиру прерађивачке индустрије раст је забележен у 16 од 24 гране. Највећи допринос расту потекао је од производње рачунара, електронских и оптичких производа, затим од производње металних производа, деривата нафте, хемијских и прехрамбених производа.
Посматрано у периоду јануар–јул ове године, индустријска производња је забележила међугодишњи раст од 2,5%, вођен растом сектора прерађивачке индустрије (3,6% међугодишње) и рударства (9,8% међугодишње), док је у сектору енергетике забележен пад (–6,2% међугодишње).
Према Анкети о радној снази, стопа незапослености у другом тромесечју 2024. износила је 8,2%, што представља смањење од 1,4 процентна поена у односу на друго тромесечје претходне године и до сада најнижи ниво стопе незапослености. Стопа запослености у другом тромесечју износила је 51,4%, што представља повећање од 1,1 процентног поена у односу на исто тромесечје 2023. године.
Показатељи услужних сектора такође су забележили повољна кретања. Промет у трговини на мало у јулу 2024. у односу на исти месец претходне године забележио је реални раст од 5,7%, док је реални раст у периоду јануар–јул износио 7,4% међугодишње. Укупан број долазака туриста у јулу виши је за 1,2% међугодишње, а укупан број ноћења туриста нижи је за 4,1%. У периоду јануар–јул 2024. укупан број долазака туриста виши је за 8,4% међугодишње, а број ноћења туриста већи је за 5,3% међугодишње.
Када је реч о спољнотрговинским кретањима, према подацима Републичког завода за статистику, робни извоз је у јулу остварио међугодишњи раст од 7,5%, а робни увоз међугодишњи раст од 22,6%. У оквиру робног извоза настављен је раст извоза прерађивачке индустрије и пољопривредних производа, док је, с друге стране, раст робног увоза био вођен високим увозом опреме и опоравком увоза енергената, пре свега сирове нафте.
Кабинет гувернера