Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
21.03.2024.
Према резултатима фебруарске анкете агенције Ипсос, очекивања представника финансијског сектора за годину дана унапред наставила су да се крећу унутар граница циља Народне банке Србије и нашла су се на нивоу од 4,2%, што представља смањење у односу на претходну анкету, када су очекивања износила 4,5%. Исти ниво очекивања (4,2%) забележен је и према резултатима фебруарске анкете агенције Блумберг.
Нижа краткорочна очекивања у односу на претходни месец забележена су и код сектора привреде, при чему су она смањена са 6,7% у јануару на 6,0% у фебруару.
Када је реч о инфлационим очекивањима за две и три године унапред, она су и код финансијског сектора и код привреде нижа од краткорочних очекивања. Средњорочна инфлациона очекивања финансијског сектора за оба периода налазе се унутар граница циља Народне банке Србије и износе 3,5% за две године унапред односно 3,0% за три године унапред (3,3% у јануару). У границама циља, први пут од октобра 2022. године, нашла су се и очекивања привредника за три године унапред и износила су 4,0%, након што су снижена са 5,0%, колико су износила у претходној анкети. Инфлациона очекивања привредника за две године унапред остала су иста као у јануару – 5,0%.
Резултати анкете о очекивањима финансијског сектора и привреде указују на то да оба сектора очекују ублажавање инфлаторних притисака у наредном периоду и постепено враћање инфлације у границе циља.
Ради транспарентне комуникације с јавношћу, Народна банка Србије од маја 2015. редовно месечно извештава о инфлационим очекивањима финансијског сектора, привреде, синдиката и становништва. Извештај о резултатима анкете о инфлационим очекивањима и пратећи материјали (временске серије, методологија истраживања и анкетни упитник) доступни су на интернет страници Народне банке Србије у одељку Публикације.
Сектор за економска истраживања и статистику