Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
12.12.2023.
Према подацима Републичког завода за статистику, међугодишња инфлација је наставила да успорава и у новембру је износила 8,0%, што је нешто ниже у односу на очекивања Народне банке Србије. Слично као и претходних месеци, смањењу инфлације у највећој мери доприноси наставак успоравања раста цена хране, као и цена производа и услуга у оквиру базне инфлације (индекс потрошачких цена по искључењу хране, енергије, алкохола и цигарета). Када је реч о месечној инфлацији, она је у новембру износила 0,5% и била је вођена растом цена појединих енергената (електрична енергија и природни гас) и корекцијом цена цигарета.
Цене хране и безалкохолних пића, у просеку, други месец заредом, имају готово неутралан допринос инфлацији, при чему је раст цена у оквиру прерађене хране (0,3%) неутралисан нижим ценама непрерађене хране (–0,4%), што потврђује стабилизацију кретања на тржишту основних животних намирница. Томе је допринело попуштање трошковних притисака у производњи хране, на шта указује и кретање произвођачких цена у прехрамбеној индустрији, које су од почетка године закључно с новембром снижене за 2,1%. Међугодишње посматрано, раст цена хране се, након две године, у новембру спустио на једноцифрени ниво и износио је 9,3%.
Цене енергената су, под утицајем поменутих поскупљења електричне енергије и гаса, на месечном нивоу порасле за 1,5%. Раст цена енергената ублажен је нижим ценама нафтних деривата и даљим падом цена чврстих горива. Међугодишње посматрано, раст цена енергената у новембру био је нешто нижи од укупне инфлације и износио је 7,7%.
Цене производа и услуга у оквиру базне инфлације, међугодишње посматрано, наставиле су да успоравају раст (7,0%), док је њихова месечна динамика (0,4%) била опредељена сезонским поскупљењем обуће и одеће, као и појединих услуга.
Наставак смањења међугодишње инфлације очекујемо и у наредном периоду – након што се у децембру нађе на нивоу испод 8%, инфлација ће наставити да успорава и у границе циља требало би да се врати средином 2024. године. Таквом њеном кретању допринеће ефекти заоштравања монетарних услова, успоравање увозне инфлације, као и очекивани даљи пад инфлационих очекивања.
Кабинет гувернера