13.10.2023.

Говор гувернера Јоргованке Табаковић на састанку Конституенце Швајцарске на Годишњој скупштини Међународног монетарног фонда и Светске банке

Уважени председавајући, поштоване колеге, даме и господо,

Увек ми је задовољство да присуствујем састанку наше конституенце, овог пута у прелепом Мароку, који је задесила велика трагедија. Тим поводом, и у своје име и у име српске делегације, изражавам дубоко саосећање с народом Марока. Губитак људских живота је ненадокнадив, јер су људи ти с којима и због којих радимо.

У априлу сам говорила о томе да носиоци економских политика у готово свим земљама морају истовремено да се боре против инфлације, да подрже рањива домаћинства, али да избегну улазак привреде у рецесију. Исти задаци су пред нама и данас.

  • У Србији смо наставили да заоштравамо монетарне услове повећањем референтне каматне стопе закључно с јулом, када је повећана на актуелни ниво од 6,5%. То смо радили постепено и одмерено како бисмо истовремено обезбедили повратак инфлације у границе циља, сводећи њихов утицај на привредни раст на најмању могућу меру.
  • Као додатни инструмент у регулисању вишкова динарске ликвидности и пооштравању домаћих монетарних услова, у септембру смо повећали стопе обавезне резерве.
  • Реаговали смо и на брз раст каматних стопа на стамбене кредите услед израженог раста каматних стопа EURIBOR.
  • Истовремено, Влада је бројним циљаним мерама помагала и помаже најрањивијим категоријама људи, као и запосленима у посебно важним секторима.

Резултат свих мера је следећи:

  1. Врхунац инфлације у Србији је иза нас и очекујемо да се инфлација у границе циља врати током другог тромесечја следеће године.
  2. Курс динара према евру очували смо на стабилном нивоу, а девизне резерве земље су на рекордном нивоу, при чему су оне данас за око 80% више него пре пандемије и свих глобалних шокова који су уследили.
  3. У банкарском сектору очувана је висока капитализованост и ликвидност, уз учешће проблематичних кредита на нивоу од око 3%.
  4. Привредни раст ове године процењујемо на распон од 2% до 3% и биће вођен нето извозом и фиксним инвестицијама.
  5. Извоз наше робе је током седам месеци повећан за 8,4%, док је увоз смањен за 5%, што за резултат има најнижи дефицит текућег рачуна платног биланса.
  6. Због очуване стабилности, у Србију су страни инвеститори у претходних шест година у просеку улагали око 7,3% бруто домаћег производа. Не само да нису одустали од планираног улагања због глобалних неизвесности већ је започета и реализација нових значајних пројеката. Усмереност тих инвестиција у извозно оријентисане секторе помаже да наш извоз данас буде чак 2,2 пута већи него пре шест година.

Реагујући проактивно и координирано, креирали смо бројне заштитне механизме, који су предуслов за брзе реакције. У јуну смо успешно завршили и прво разматрање нашег стендбај аранжмана, који смо закључили у децембру 2022. године, чији је фокус на енергетском сектору, док очување стабилности остаје приоритет. Такође, дијагностичком проценом Народне банке Србије од стране Међународног монетарног фонда утврђено је да имамо снажан оквир заштитних мера. Ипак, наш посао се никада не завршава и нема коначних победа. Бројни ризици су и даље ту и захтевају пуну будност носилаца политика.

Драги пријатељи,

У условима глобализације и испреплетаних шанси и ризика, сарадњи нема замене. Пример за то јесте и наша билатерална сарадња с колегама из Народне банке Швајцарске, с којима се договарамо око наше радне посете Цириху, након што смо ми били домаћини у Београду.

Хвала вам и желим нам свима пуно успеха у раду, јер од наших одлука зависе наше економије, радна места и бројне породице.

Дозволите да охрабрим све нас на свој начин:

То што ми крила не видиш
не значи да их немам.
То што покушаваш да ми крила сломиш
значи да си видео док летим високо,
али ниси тајну схватио:
Та крила човек човеку не поклања,
Та крила човек човеку не одузима,
То ми сами себе крилатим чинимо.

Да закључим: СВЕ ЗАВИСИ ОД НАС САМИХ.

Кабинет гувернера