13.03.2025.

Данас – питања у вези с девизним резервама и интервенцијама Народне банке Србије на међубанкарском девизном тржишту

Питања: Молим вас за одговор на неколико питања у вези с девизним резервама и интервенцијама Народне банке Србије на међубанкарском девизном тржишту. Који су разлози за депрецијацијске притиске на девизни курс у прва два месеца ове године? Да ли је повећан одлив девиза и по којим основама? У саопштењу Народне банке Србије стоји да је до одлива од 325 милиона евра због интервенција Народне банке Србије дошло „у амбијенту сезонски појачане тражње за девизама”. На коју тражњу се то односи, с обзиром на то да је Народна банка Србије у фебруару прошле године на међубанкарском девизном тржишту купила 435 милиона евра?

Одговор: Народна банка Србије већ више од дванаест година успешно одржава релативну стабилност курса динара према евру, имајући у виду њен значај за очување ценовне, финансијске и свеукупне макроекономске стабилности. У оквиру режима руковођено флуктуирајућег девизног курса, Народна банка Србије спроводи девизне интервенције по потреби, непристрасно и куповином, и продајом девиза. У условима преовлађујућих притисака ка јачању динара, Народна банка Србије по потреби купује девизе на домаћем девизном тржишту, ублажавајући осцилације у смеру апрецијације домаће валуте и увећавајући на тај начин девизне резерве. У условима појачаних депрецијацијских притисака, Народна банка Србије користи девизне резерве, пажљиво и одмерено, и продаје девизе, ублажавајући осцилације ка слабљењу динара.

У периоду од 2017. године доминантни су апрецијацијски притисци, тј. понуда девиза на домаћем девизном тржишту вишеструко премашује тражњу за њима. Основни узрок томе су побољшани макроекономски показатељи наше земље и повољна платнобилансна кретања, односно појачан прилив девиза по разним основама, попут страних директних инвестиција, извоза, дознака и туризма. Од 2017. године до краја 2024. године Народна банка Србије је током седам од осам година била нето купац девиза, при чему је укупна нето куповина у овом периоду износила 11,9 милијарди евра. Повремени депрецијацијски притисци јављају се углавном услед деловања фактора из међународног окружења, као резултат појачане неизвесности, као што су геополитичке кризе или по основу сезонски појачане тражње за девизама, пре свега увозника енергената.

Од почетка 2025. године до краја фебруара, Народна банка Србије је нето продала 745 милиона евра, при чему је у јануару била нето продавац 420 милиона евра, док је у фебруару нето продаја смањена и износила је 325 милиона евра. Основни узрок појачане тражње за девизама на домаћем девизном тржишту, и у јануару, и у фебруару, била је сезонски појачана тражња за девизама резидената, пре свега компанија из енергетског сектора, ради набавке енергената у зимском периоду. Истовремено, у односу на почетак прошле године, мања је понуда девиза по основу страних директних инвестиција. Услед оваквих кретања, како би очувала релативну стабилност курса динара према евру, Народна банка Србије је недостајући износ девиза на домаћем девизном тржишту обезбедила коришћењем девизних резерви, које су у претходним годинама снажно кумулиране и чија је сврха, између осталог, да се користе у оваквим ситуацијама. Народна банка Србије ће и у наредном периоду остати посвећена очувању релативне стабилности курса динара према евру.

Кабинет гувернера