Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
Глобални договор Уједињених нација посвећен промовисању друштвено одговорног пословања је са преко 10.000 чланова из више од 145 земаља најмасовније добровољно удружење на свету. Све више је оних који и у све конкурентнијој привреди Србије препознају значај чињенице да друштвено одговорна пословна пракса представља могућност за унапређење пословних резултата. Народна банка Србије је, не само један од оснивача Глобалног договора у Србији, већ и активни члан ове иницијативе.
Глобални договор чини практично оквир за размену стручних знања и унапређење пословне праксе предузећа чланица Глобалног договора посвећених интеграцији основних и универзално прихваћених начела из области заштите људских и радних права, заштите животне средине и борбе против корупције. Глобални договор није регулаторно тело. Удружење не контролише, не намеће и не вреднује понашање или акције појединих предузећа. Уместо тога, Глобални договор се ослања на одговорност, транспарентност и утемељени пословни интерес предузећа, организација из невладиног сектора, удружења и академских институција са основним циљем иницирања и размене знања о конкретним акцијама које у пракси промовишу и примењују основна начела друштвене одговорности.
Десет принципа Глобалног договора из области заштите људских и радних права, заштите животне средине и борбе против корупције заснивају се на:
Глобални договор од својих чланица очекује да прихвате, подрже и промовишу, у оквиру њихове делатности, следеће основне вредности из области заштите људских и радних права, заштите животне средине и борбе против корупције:
У Србији Глобални договор постоји од 6. децембра 2007. године, броји више од 100 чланица и функционише преко следећих тела: