Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
Будући да је Народна банка Србије, у складу са својим законским овлашћењима, регулатор и супервизор значајног броја финансијских институција у Републици Србији, она има важну улогу и у систему борбе против прања новца и финансирања тероризма.
Функција Народне банке Србије као регулатора у овој области огледа се у изради, односно учешћу у изради релевантних закона и подзаконских аката који, између осталог, имају за циљ и да смање могућност прања новца и финансирања тероризма кроз финансијске институције чије пословање контролише Народна банка Србије, као и у:
Улогу супервизора Народна банка Србије започиње поступком издавања дозвола за рад1 субјектима надзора из своје надлежности, као и њиховом највишем руководству. Поред тога, Народна банка Србије прати да ли се поступа у складу с прописима и унутрашњим актима обвезника, те, између осталог, процењује адекватност система за спречавање прања новца и финансирања тероризма код обвезника примене Закона из њене надлежности, како би се спречило да буду злоупотребљени у сврху прања новца и финансирања тероризма. Ако се у поступку надзора над обвезником утврде неправилности, Народна банка Србије предузима мере у складу са својим законским овлашћењима.
Улога Народне банке Србије као супервизора дефинисана је секторским законима и чланом 109. Закона, на основу чега се врше контрола:
У области спречавања прања новца и финансирања тероризма, Народна банка Србије сарађује с домаћим и страним институцијама. Та сарадња најчешће се ближе уређује потписаним споразумима у области супервизије, а обухвата разне видове пословно-техничких активности (размена информација и искустава, обука запослених и др.).
Као један од значајнијих споразума може се издвојити Споразум о сарадњи у области спречавања прања новца и финансирања тероризма, који је потписан са Управом за спречавање прања новца (финансијскo-информациона јединица Републике Србије). Тим споразумом је омогућена размена оперативних информација, што знатно олакшава сам процес контроле.
1 Народна банка Србије издаје дозволе за рад банкама, овлашћеним мењачима, друштвима за управљање добровољним пензијским фондовима, даваоцима финансијског лизинга, друштвима за осигурање, друштвима за посредовање у осигурању, друштвима за заступање у осигурању и заступницима у осигурању, институцијама електронског новца, платним институцијама, а од јуна 2021. и пружаоцима услуга повезаних с виртуелним валутама.