Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
Народна банка Србије, у складу са прописима којима се регулише спровођење операција на отвореном тржишту, обавља репо и трајне трансакције куповине и продаје хартија од вредности.
Под репо трансакцијом хартијама од вредности подразумевају се куповина и продаја хартија од вредности у којој су се уговорне стране споразумеле да на датум куповине продавац прода купцу хартије од вредности, који плаћа продавцу куповну цену за те хартије, уз истовремену обавезу купца да на уговорени датум реоткупа те исте хартије од вредности прода продавцу, који је у обавези да купцу плати уговорену реоткупну цену.
Репо трансакције могу се поделити на:
У реверзној репо трансакцији Народна банка Србије банкама репо продаје хартије од вредности – датум продаје, са обавезом да те хартије од вредности откупи на уговорени датум – датум реоткупа. На датум продаје хартија од вредности Народна банка Србије наплаћује од банака куповну цену за те хартије, док на датум реоткупа плаћа банкама куповну цену увећану за камату – реоткупна цена. Ефекат трансакције је привремено повлачење вишкова ликвидности из банкарског сектора.
У репо трансакцији Народна банка Србије од банака репо купује хартије од вредности – датум куповине, при чему су банке у обавези да те хартије од вредности откупе на уговорени датум – датум реоткупа. На датум куповине хартија од вредности Народна банка Србије плаћа банкама куповну цену за те хартије, док на датум реоткупа наплаћује од банака куповну цену увећану за камату – реоткупна цена. Ефекат трансакције је привремено обезбеђење недостајуће ликвидности банкарског сектора.
Основне карактеристике концепта репо трансакција које спроводи Народна банка Србије су:
Под трајном трансакцијом хартијама од вредности подразумева се куповина и продаја хартија од вредности без обавезе њихове поновне продаје, односно куповине.
Ради повлачења вишкова ликвидних средстава банака, Народна банка Србије је почев од 2000. године па до јануара 2005. године, као основни облик интервенције на новчаном тржишту, аукцијски трајно продавала сопствене краткорочне хартије од вредности – благајничке записе различитих рокова доспећа. У периоду од јануара 2005. године до фебруара 2009. године, Народна банка Србије је трајне трансакције хартијама од вредности користила као помоћни инструмент монетарне политике.