21.11.2015.
Питања:
Одговор Народне банке Србије: Законом о Народној банци Србије утврђена је и једна од основних функција Народне банке Србије – издавање новчаница и кованог новца и управљање токовима готовине и у том смислу одржавање обима, квалитета и апоенске структуре новчаница на оптималном нивоу.
Народна банка Србије:
На основу тих сагледавања, предлаже се Програм израде новчаница, кованог новца и других производа у наредној години. Програм, између осталог, садржи количину и апоенску структуру новчаница које је потребно израдити ради задовољавања редовних потреба готовинског платног промета, замене новчаница неподобних за оптицај (похабане и оштећене новчанице), као и за резерву у трезорима до наредног циклуса израде новчаница.
Од укупне количине новчаница у оптицају, највише су заступљене новчанице апоена од 1000 динара, затим апоена од 10 и 20 динара, док су најмање заступљене новчанице апоена од 5000 динара. Пуштањем у оптицај новчаница апоена од 2000 динара, о чему је одлука донета 22. децембра 2011. године, смањено је учешће новчаница апоена од 1000 динара у оптицају, односно постигнут је њихов оптимални ниво.
Основни аргументи за израду и увођење у оптицај новчанице апоена од 2000 динара били су употпуњење апоенске структуре новчаница у оптицају, лакше пословање готовим новцем у платном промету, смањење укупне количине новчаница у оптицају, лакша и једноставнија манипулација новцем (бројање, обрада, транспорт, смештај у трезоре и сл.), мањи трошкови израде и др.
Из наведеног проистиче да је таква апоенска структура готовог новца у оптицају резултат свеобухватне анализе и планирања у Народној банци Србије како би се обезбедио одговарајући обим, апоенска структура и квалитет новчаница у оптицају, а све ради задовољавања потреба готовинског платног промета. Имајући у виду да је Народна банка Србије у потпуности обезбедила довољну количину и квалитет новчаница свих апоена, констатације да у готовинском платном промету нема довољно новчаница одређених апоена не могу бити основане.
Кабинет гувернера