31.01.2025.
Рејтинг агенција Fitch у свом најновијем извештају за Србију задржала је позитивне изгледе за добијање рејтинга инвестиционог ранга, уз задржавање кредитног рејтинга на нивоу BB+.
Према речима агенције, одлука о задржавању позитивних изгледа кредитног рејтинга Србије подржана је адекватном комбинацијом економских политика, укључујући и:
Позитивне изгледе за повећање кредитног рејтинга подржавају и:
Агенција Fitch предвиђа да ће раст реалног бруто домаћег производа убрзати са очекиваних 3,9% у 2024. на 4,2% у 2025. и 4,4% у 2026. години и да ће бити изнад тренда који је процењен на 4%. Приватна потрошња ће остати снажна, подржана отпорним тржиштем рада и наставком стабилног прилива дознака. Истиче се да би успешна реализација инфраструктурних пројеката могла повећати продуктивност економије у средњем року, што ће се позитивно одразити на извоз. Очекују да допринос нето извоза привредном расту остане негативан, али првенствено због високих потреба за увозом опреме и сировина.
Фискална политика усидрена је новим нефинансијским инструментом договореним с Међународним монетарним фондом и обезбедиће даље смањење учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу у средњем року, упркос повећању капиталних инвестиција државе. Агенција очекује да ће учешће јавног дуга у бруто домаћем производу наставити да се смањује и у наредним годинама, на ниво испод 45% до краја 2027. године, чему ће допринети и снажан привредни раст.
Екстерна позиција земље додатно је поправљена, с обзиром на то да је наставак високих прилива страних директних инвестиција више него у потпуности покрио дефицит текућег рачуна. Агенција Fitch процењује да ће приливи страних директних инвестиција и портфолио инвестиција бити више него довољни да покрију пројектовани дефицит текућег рачуна и у наредним годинама, што ће допринети даљем расту девизних резерви.
Укупна инфлација у 2024. години у просеку је износила 4,6%, а агенција Fitch очекује да ће инфлација наставити да се креће унутар граница циља (3% +/– 1,5 п.п.) у 2025. години, уз постепено приближавање централној вредности циља до краја 2026. године. Оцењују да ће Народна банка Србије, након што је у 2024. години смањила референтну каматну стопу кумулативно за 75 базних поена, и у наредном периоду опрезно ублажавати монетарну политику, водећи рачуна о утицају спољних и домаћих фактора на кретање инфлације.
„Чињеница коју рејтинг агенција Fitch посебно истиче у свом саопштењу, а односи се на повећање бруто домаћег производа по глави становника од готово 80% у периоду од 2018. до 2024. године, осликава резултат економске политике која се води у Србији. Овакав раст је не само један од критеријума за унапређење кредитног рејтинга већ и један од показатеља да се одрживо приближавамо дохотку развијених тржишних привреда. И у наредном периоду наставићемо да јачамо нашу економију и да обезбеђујемо повољну климу за улагања, и домаћа и страна, да динамично растемо и креирамо нова радна места. Верујем да ће све то резултирати даљим унапређењем нашег кредитног рејтинга”, изјавила је гувернер Јоргованка Табаковић.
Кабинет гувернера