19.09.2022.
Питања: Да ли је у нашим мењачницама могућа замена руске рубље за динаре, евре или доларе? Да ли постоје одређене мењачнице које то раде? Да ли се у банкама и којим могу мењати рубље?
Уколико то није могуће, на који начин онда грађани који поседују рубље могу да их промене у неку другу валуту?
Одговор Мењачки послови у Републици Србији регулисани су Законом о девизном пословању и дефинисани су као послови куповине од физичких лица и продаје тим лицима ефективног страног новца и чекова који гласе на страну валуту, при чему је чланом 39. истог закона прописано да мењачке послове у Републици Србији могу да обављају:
1) банке и резидент – привредни субјект који мењачке послове обавља на основу посебног закона којим се уређује његова делатност;
2) резиденти – правна лица и предузетници који имају овлашћење Народне банке Србије за обављање мењачких послова – овлашћени мењачи.
Одлуком о врстама девиза и ефективног страног новца које се купују и продају на девизном тржишту („Службени гласник РС”, бр. 3/2018, 65/2019 и 107/2021) прописане су, између осталог, врсте ефективног страног новца које банке и овлашћени мењачи могу куповати и продавати на девизном тржишту, међу којима се налази и руска рубља. Банке, у складу са својом пословном политиком, доносе одлуку да ли ће да тргују одређеном валутом с листе валута које се купују и продају на девизном тржишту Републике Србије, а овлашћени мењачи такву одлуку доносе и зависно од уговора у вези са обављањем мењачких послова, који имају закључен с банком/банкама.
Имајући у виду наведено, банке и овлашћени мењачи могу, али не морају куповати и продавати руске рубље за динаре.
Замена једне врсте ефективног страног новца (нпр. руске рубље) за другу врсту ефективног страног новца (нпр. евро) не представља мењачки посао.
То значи да физичко лице које жели да изврши тзв. „замену”, то може да учини само кроз мењачки посао, тако што би извршило продају нпр. рубље за динаре, а затим за добијене динаре извршило куповину друге валуте.
Овлашћени мењачи који су на својој курсној листи утврдили куповни и продајни курс динара према руској рубљи могу да откупе и продају руске рубље за динаре.
Када је реч о мењачким пословима банака, ради веће транспарентности ових послова, Народна банка Србије сваког радног дана објављује на свом веб-сајту Преглед података о минималном износу динара који банке плаћају при откупу ефективе, односно максималном износу динара који банке наплаћују при продаји ефективе, у којем су доступни подаци о банкама које тог дана купују од физичких лица и продају физичким лицима руску рубљу за динаре и подаци о минималним износима динара које банке плаћају при откупу, односно максималним износима динара које банке наплаћују при продаји ове валуте. Према овом прегледу, на дан 15. септембра 2022. године, четири банке наводе податке о минималном износу динара који плаћају при откупу руске рубље, односно о максималном износу динара који наплаћују при продаји руске рубље: Banca Intesa, API Bank, Банка Поштанска штедионица и Наша АИК банка (https://www.nbs.rs/sr_RS/drugi-nivo-navigacije/servisi/minimalni-i-maksimalni-iznosi-po-menjackim-poslovima-banaka/).
Уколико се физичко лице које поседује руску рубљу обрати овлашћеном мењачу ради „замене” руских рубаља за евро, овлашћени мењач, који на својој курсној листи има котирану руску рубљу, може да кроз мењачки посао у једној трансакцији откупи руске рубље за динаре, а затим у другој трансакцији физичком лицу за динаре прода евре, америчке доларе или неку другу страну валуту коју овлашћени мењач котира на својој курсној листи.
Кабинет гувернера