02.03.2022.

Портал Б92 - питања у вези с рубљом

Питања: Шта се у Србији догађа с рубљом, да ли се људи више него раније одлучују да је конвертују у друге валуте и да ли је то уопште могуће сада, пошто се може чути да су мењачнице потпуно престале да примају руску валуту? По каквом курсу је то сада могуће извести у Србији и како? Шта Народна банка Србије у том погледу очекује у скоријој будућности, нарочито уколико конфликт потраје?

Одговор: Руска рубља од средине прошле недеље знатно слаби према другим валутама на међународном финансијском тржишту, што је последица актуелне геополитичке кризе. У последњој недељи руска рубља је ослабила према евру за око 28%, а према америчком долару за око 30%. Будући да се курс динара према руској рубљи на домаћем тржишту формира на основу курса динара према евру, који је релативно стабилан и није бележио знатније промене у овом периоду, и међувалутног односа између евра и руске рубље који важи на међународном финансијском тржишту, промене курса динара према руској рубљи у посматраном периоду одражавају промене вредности руске рубље на међународном тржишту. Тако је званични средњи курс динара према руској рубљи Народне банке Србије у овом периоду порастао за 28%, што представља пад вредности руске рубље према динару. Напомињемо да банке, овлашћени мењачи и јавни поштански оператор нису у обавези да на својим курсним листама котирају све валуте којима је дозвољена трговина на девизном тржишту Републике Србије. Тако је, на пример, према подацима којима располаже Народна банка Србије, руску рубљу на својим курсним листама за ефективни страни новац почетком ове године котирало неколико банака, а ситуација је готово непромењена и данас. Овлашћени мењач може на својој курсној листи за ефективу да котира руску рубљу уколико банка с којом има закључен уговор у вези са обављањем мењачких послова такође на својој курсној листи за ефективу котира руску рубљу.

Званични средњи курс динара према руској рубљи Народне банке Србије на дан 2. марта 2022. године износи 0,9448 динара за једну руску рубљу. Банке у Републици Србији једном дневно, на почетку сваког свог радног дана, слободно формирају и објављују своје курсне листе за девизе и ефективни страни новац, у складу с међувалутним односима на иностраним тржиштима. Овлашћени мењачи и јавни поштански оператор своје курсне листе формирају једном дневно, на почетку свог радног дана, у складу с курсном листом банке, односно банака с којима имају закључен уговор о обављању мењачких послова. С обзиром на наведено, може се очекивати да курс динара према руској рубљи у курсним листама наведених тржишних учесника одражава актуелна кретања вредности руске рубље на међународном финансијском тржишту.

Када је реч о курсу динара према руској рубљи, његово кретање у наредном периоду није могуће предвидети, будући да зависи пре свега од курса рубље на међународном тржишту, који ће у скоријој будућности у највећој мери бити под утицајем развоја актуелне ситуације.

Кабинет гувернера